Reklama

WIOŚ z kontrolą w ORLENIE. Trwa ustalanie przyczyny podwyższonego poziomu benzenu

Opublikowano:
Autor:

WIOŚ z kontrolą w ORLENIE. Trwa ustalanie przyczyny podwyższonego poziomu benzenu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek kontrolerzy płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska kontrolowali zakład produkcyjny. Chodzi o podwyższone stężenie benzenu, na które jak przyznają w WIOS-iu, mieszkańcy Płocka skarżyli się przez cały tydzień.

W poniedziałek kontrolerzy płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska kontrolowali zakład produkcyjny. Chodzi o podwyższone stężenie benzenu, na które jak przyznają w WIOS-iu, mieszkańcy Płocka skarżyli się przez cały tydzień. 

Płocka delegatura WIOŚ przez weekend była nieczynna, a dyżur pełniła placówka w Ostrołęce. W poniedziałek o 7:00 zebrano korespondencję, a jak przyznaje Katarzyna Jasińska, kierownik płockiej delegatury WIOŚ, w zeszłym tygodniu i w weekend było kilka telefonów i maili od mieszkańców. Płocczanie skarżyli się na podwyższone stężenie benzenu. 

[ZT]25688[/ZT]

Na razie wiemy, że w sobotę i niedzielę w Płocku wiał przeważnie wiatr północny, północno-zachodni i północno-wschodni. Póki co nie ma jednak dokładnych danych, jaki wiatr wiał o konkretnej godzinie. 

- Obecnie trwają ustalenia co było przyczyną podniesionego poziomu benzenu w powietrzu w Płocku 30 i 31 maja. Jedną z hipotez jest, że przyczyną mogą być postoje remontowe i technologiczne oraz uruchamianie instalacji w PKN ORLEN. Prace te odbywają się zgodnie z harmonogramem. Wystosowano pismo do zakładu o wyjaśnienie okoliczności prowadzonych prac remontowych - czytamy w odpowiedzi Katarzyny Jasińskiej. - Ponadto w dniu dzisiejszym zostanie rozpoczęta kontrola interwencyjna w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, w zakresie wyjaśnienia okoliczności odczuwalnych uciążliwości odorowych oraz podwyższonych stężeń benzenu. 

Jasińska zwraca uwagę, że płocki kombinat jest największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce i ze względu na bliskie sąsiedztwo z Płockiem "przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może powodować przemieszczanie się mas powietrza znad terenu zakładu na teren Płocka". 

- Mając na uwadze wielość połączeń gęstej armatury technologicznej, znajdującej się na terenie zakładu oraz to, że może ona być źródłem emisji niezorganizowanych, to przy tak dużej skali zakładu może dojść do skumulowania się tych emisji i wpłynąć na ich wyczuwalność w powietrzu - przyznaje Jasińska. 

Jednocześnie podkreśla, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2012 roku w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu, benzen ma określoną normę dla skali roku na poziomie 5 µg/m³. 

- Dlatego w obecnej chwili nie można stwierdzić przekroczenia normy rocznej benzenu - kończy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE