Reklama

Wilki i wilkołaki opanowały Płocką Galerię Sztuki [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wilki i wilkołaki opanowały Płocką Galerię Sztuki [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wilk na motocyklu, jako ojciec robiący zakupy w hipermarkecie, przy czym w koszu na zakupy siedzi mały wilczek. Wilczyca w palcie, objuczona torbami, czekająca na autobus. Wilki zakochane, roztańczone, w eleganckich strojach, spacerujące w mieście, z łukiem, wreszcie wilki z bajek, a także te drzemiące w nas. Intrygujące, zaskakujące prace można oglądać od 10 maja w Płockiej Galerii Sztuki.

Wilk na motocyklu, jako ojciec robiący zakupy w hipermarkecie, tymczasem w koszu na zakupy siedzi mały wilczek. Wilczyca w palcie, objuczona torbami, czekająca na autobus. Wilki zakochane, roztańczone, w eleganckich strojach, spacerujące w mieście, z łukiem, wreszcie wilki z bajek, a także te drzemiące w nas. Intrygujące, zaskakujące prace można oglądać od 10 maja w Płockiej Galerii Sztuki.

- Wilk często pojawia się w legendach, historiach i podaniach. W największym stopniu pojawia się w tradycji i kulturze krajów nadbałtyckich, czego dowodem jest najnowsza wystawa - mówiła w piątek szefowa Płockiej Galerii Sztuki, Alicja Wasilewska podczas wernisażu wystawy "Biegnąc z wilkami". 

Współorganizatorem jest Ambasada Republiki Estonii w Warszawie. Ekspozycję tworzy ponad 60 prac wykonanych różnymi technikami przez 37 artystów z Estonii, Litwy i Łotwy zainspirowanych historiami czy opowieściami. Koncepcję wystawy motywowały także tradycyjne historie zebrane przez Clarissę Pinkola Estés w książce „Biegnąca z wilkami”.

Wilk stał się symbolem niezależności i odwagi. Nawał lękiem, jak i szacunkiem. W Estonii, w wyniku powszechnego głosowania w 2018 r., został wybrany narodowym zwierzęciem. Z jednej strony wystawę tworzą prace ukazujące wilka w kontekstach bardzo współczesnych, z drugiej jako wilka w naturalnym środowisku, w lesie. Niekoniecznie zawsze jako przerażającą bestię. Także jako mądre, tajemnicze stworzenie bądź część ludzkiej natury. W estońskim folklorze widzenie wilka było dobrym omenem. Spotkanie z nim zwiastowało szczęśliwą podróż.

Mamy też wilkołaki, o których najwięcej opowieści zaczęło pojawiać się w XV wieku, kiedy uwierzono, że istnieją naprawdę i rozpoczęto na nie polowania. O bycie wilkołakiem mógł zostać posądzony każdy: arystokrata i chłop, bogaty i biedny, mężczyzna i kobieta, przy czym w Skandynawii wilkołaki na ogół okazywały się mężczyznami, a na Sycylii kobietami. Ukazywanie osoby zmieniającej się w niebezpiecznego drapieżnika było szczególnie popularne w średniowieczu. Wilkołak w estońskiej kulturze głównie przybiera postać kobiety sprzymierzonej z diabłem. Czarownice miały zmieniać się w wilkołaki dzięki magicznym rytuałom - noszeniu skóry wilka, trzykrotnemu obejściu zaczarowanego kamienia albo nacieraniu ciała magiczną maścią. A dowodem, jak wyraźny jest to motyw w estońskiej kulturze, może być być chociażby pomnik wzniesiony w 1990 r. na cześć kobiety oskarżonej w XVII w. o czary i bycie wilkołakiem. Spłonęła wówczas na stosie. Co ciekawe, wierzono, że człowiek zaklęty w wilkołaka mógł powrócić do dawnej postaci, jeśli zostałby nakarmiony chlebem z czubka noża. Jedni stawali się wilkołakami np. z powodu przeznaczenia bądź zła, które wyrządziła inna osoba. Gdyby do zamiany w wilkołaka doszło wbrew czyjejś woli, wówczas odbicie w wodzie nadal pokazywało człowieka. Tylko ci, którzy pragnęli zmiany, faktycznie odczuwali iście wilczy apetyt i zabijali. Fenomen wilkołaka pojawił się także w medycynie. Chodzi o zaburzenie psychiczne zwane likantropią, kiedy dana osoba wierzy, że jest wilkiem i tak się właśnie zachowuje.

„Biegnąc z wilkami” jest kolejną już ekspozycją przygotowaną przez Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej i ilustratorkę Viive Noor. Rok 2018 był ogłoszony Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego i inicjatywa przygotowania wystawy miała przybliżyć i zachęcić jak największe grono osób do odkrywania i docenienia europejskiego dziedzictwa, do którego należą także baśnie, legendy, podania i opowieści ludowe - takie, jak te o wilkołakach, od pokoleń opowiadane w Estonii. Wystawa po raz pierwszy została pokazana w kwietniu 2018 roku na Londyńskich Targach Książki. - Od tego momentu podróżuje po całej Europie i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem - dodała Alicja Wasilewska.

Wystawę w PGS można oglądać do 2 czerwca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE