Reklama

Wielki sukces młodych fizyków z płockiej szkoły

Opublikowano:
Autor:

Wielki sukces młodych fizyków z płockiej szkoły - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Małachowianka ma powody do triumfu - projekt młodych fizyków tej szkoły związany z możliwościami użycia mionów kosmicznych do prześwietlenia piramid pokonał blisko 150 zespołów z całego świata i we wrześniu jedzie do Genewy pracować dalej nad swoim eksperymentem.

Małachowianka ma powody do triumfu - projekt młodych fizyków tej szkoły związany z możliwościami użycia mionów kosmicznych do prześwietlenia piramid pokonał blisko 150 zespołów z całego świata i we wrześniu jedzie do Genewy pracować dalej nad swoim eksperymentem.

Wspaniałe wieści najstarsze polskie liceum przekazało dziś, choć o werdykcie jury konkursu z Genewy wiedzieli już od kilku dni. Jak poinformowała Małachowianka,  to właśnie płockie liceum wraz z Colchester Royal Grammar School z Wielkiej Brytanii wygrały organizowany przez Genewę konkurs Beam Line for Schools 2016 CERN z pracą na temat: ”Pyramid Hunters”.  Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN, czyli znany ośrodek naukowo-badawczy z Genewy dał uczniom szkół średnich z całego świata szansę na zaplanowanie i przeprowadzenie eksperymentu naukowego z wykorzystaniem wiązki cząstek z akceleratora w CERN.  Projekt eksperymentu oraz krótki film trzeba było przesłać do końca marca 2016 r. do Genewy. Poprzedni laureaci konkursu przy pomocy wiązki testowali kamery lub wyhodowane przez siebie kryształy, badali rozpady cząstek albo wysokoenergetyczne promieniowanie gamma. Co wymyślili młodzi płocczanie pod okiem dr. hab. Janusza Kempy?

-  Projekt uczniów naszego liceum dotyczy sprawdzenia możliwości użycia mionów kosmicznych do prześwietlenia piramid - wyjaśnia liceum. - Od wieków ludzie starają się zrozumieć, po co były budowane piramidy (grobowce bez mumii?) i czy w dwóch największych piramidach w Egipcie są nieodkryte pomieszczenia. Pomiary w CERN-ie na wiązce mionów pozwolą przybliżyć się do odkrycia odpowiedzi na te pytania.

Sukces jest tym większy, że siedmioro młodych naukowców z Płocka wraz ze swoim opiekunem pokonali aż 149 zespołów z całego świata. We wrześniu fizycy wyjeżdżają na tydzień do Genewy, gdzie będą mogli kontynuować pracę badawczą w CERN z dostępem do wiązki akceleratora (urządzenia służącego do przyspieszania cząstek elementarnych lub jonów do prędkości bliskich prędkości światła).

-  Nasze liceum już teraz nawiąże współpracę ze szkołą z Wielkiej Brytanii, która obok naszego zespołu wygrała tegoroczne zmagania i wspólnie uczniowie będą pracować nad swoimi eksperymentami - zapowiada Małachowianka.

Młodzi fizycy z Małachowianki w swojej pracy podważyli twierdzenie noblisty Luisa Alvareza.

- Postawiliśmy bardzo śmiałą tezę, postanowiliśmy zakwestionować pracę noblisty – opowiadał podczas konferencji prasowej jeden z uczniów, Kamil Krakowski. - Otrzymaliśmy wyniki, które pozwalają nam wierzyć, że w jednej z komór wewnątrz piramidy coś jest. Doświadczenia w CERN-ie pozwolą sprawdzić, czy nasza śmiała teza o ukrytej komorze jest prawdziwa. 

Janusz Kempa chwalił swoich podopiecznych, którzy uczęszczają w Małachowiance do klasy akademickiej. – To wielki sukces tych młodych ludzi, którzy wytrzymali tempo, jakie im narzuciłem – mówił. 

Wyróżnieni uczniowie to:  Ewa Pijus, Kamila Komorowska, Małgorzata Trojanowska, Kamil Krakowski, Kamil Szymczak, Witold Jóźwiak i  Bartosz Gutowski. Swój udział w sukcesie uczniów ma także nauczyciel matematyki Cezary Obczyński.

Gratulujemy, cieszymy się i trzymamy kciuki za powodzenie badań!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE