Reklama

Reklama

Wielkanocne wyjazdy. Uważajcie na drodze, coraz więcej wypadków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Wielkanocne wyjazdy. Uważajcie na drodze, coraz więcej wypadków - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się systematycznie, ale wciąż jest wiele do zrobienia. W pierwszym kwartale br. zarejestrowano w kraju 4136 wypadków; to ok. 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

Reklama

Niestety, w pierwszym kwartale 2022 r. odnotowano także wzrost liczby nietrzeźwych kierujących.

- To o tyle istotne, że przed nami świąteczne wyjazdy, które dodatkowo sprzyjają popełnianiu wykroczeń. Pamiętajmy, że zdrowy rozsądek i abstynencja za kierownicą to panaceum na bezpieczne święta na drogach - podkreśla Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Transport. Sytuacja na polskich drogach

Pozytywne, że pod wieloma względami sytuacja na drogach poprawia się.

– Nowelizacje kodeksu drogowego i karnego, rozbudowa infrastruktury drogowej oraz kampanie edukacyjne przynoszą efekty. Szkoda, że nie we wszystkich obszarach widać zmiany na lepsze. Wzrost liczby wypadków w pierwszych miesiącach tego roku można tłumaczyć m.in. wzmożonym ruchem drogowym, który przybiera na sile po lockdown’ie związanym z pandemią COVID-19. Niemniej trend poprawy bezpieczeństwa powinien być zachowany – ocenia prof. Marcin Ślęzak, dyrektor ITS.

Wielu płocczan i mieszkańców regionu płockiego co roku w okresie Świąt Wielkanocnych wybiera się - choćby na jeden dzień - do rodziny gdzieś w Polsce, pokonując nieraz kilkaset km. Z danych ITS wynika, że podczas ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych (piątek-poniedziałek) w 153 wypadkach zginęły 22 osoby, a 181 zostało rannych.

Pamiętajmy więc, że od nas samych zależy czy podróżowanie w tym czasie będzie komfortowe i bezpieczne. W podróż wyjedźmy z wyprzedzeniem, planując ją tak, by uniknąć wzmożonego ruchu. Jednocześnie dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Po zmroku pamiętajmy o większej ostrożności podczas manewrów skrętu, omijania i przede wszystkim wyprzedzania.

Wielkanoc. O czym należy pamiętać w podróży

Świąteczny poniedziałek to zwykle czas powrotów do domu. Pamiętajmy - nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która pozwoliłaby wsiąść za kierownicę, ponieważ niemal każda jego ilość jest toksyczna dla  organizmu. Alkohol to także substancja psychoaktywna, która zaburza funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i upośledza zmysły.

– Wątpliwości co do stanu trzeźwości można zawsze rozwiać podczas badania w najbliższej komendzie Policji. Fakt, że ludzki organizm potrzebuje średnio ok. 3 godzin na przetrawienie od 20 do 30 g czystego alkoholu (etanolu) powinien mieć odzwierciedlenie w odpowiednio długim czasie odpoczynku - zaznacza Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy