Reklama

Wielkanoc na zamówienie. Ile kosztują domowe obowiązki?

Opublikowano:
Autor:

Wielkanoc na zamówienie. Ile kosztują domowe obowiązki? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkanoc za pasem, a w domu jeszcze nic nie gotowe? Każdy wie, ile pracy wymaga przygotowanie świąt, a obowiązki domowe mogą niejednej osobie skutecznie odebrać radość z rodzinnej atmosfery i spotkań z bliskimi. A gdyby ktoś nas w tym wyręczył?

Wielkanoc za pasem, a w domu jeszcze nic nie gotowe? Każdy wie, ile pracy wymaga przygotowanie świąt, a obowiązki domowe mogą niejednej osobie skutecznie odebrać radość z rodzinnej atmosfery i spotkań z bliskimi. A gdyby ktoś nas w tym wyręczył?

Wielkanoc to jedno z ważniejszych świąt chrześcijańskich. Poprzedza ją czas Wielkiego Postu, w którym powinniśmy zadbać o nasze życie duchowe. Dla Polaków to także święto rodzinne i okazja do spotkania z bliskimi. Nie zabraknie również osób, dla których Święta Wielkanocne, a właściwie okres przedświąteczny to prawdziwy maraton. Mycie okien, sprzątanie, zakupy i gotowanie. Jak z domowymi porządkami radzą sobie płocczanie?

- Za mycie okien zabraliśmy się wcześniej - mówi nam Pani Małgorzata, która przygotowuje święta dla 10-osobowej rodziny. - Całe szczęście w tym roku pogoda dopisała. Mam już przygotowaną listę zakupów, część rzeczy również kupiłam wcześniej, by uniknąć kolejek. Dobra organizacja i planowanie to podstawa przed każdymi świętami.

Z badań przeprowadzonych w 2016 roku przez TNS wynika, że ponad połowa Polaków planuje przedświąteczne porządki, na liście umieszczając: mycie okien i podłóg, trzepanie i odkurzanie dywanów, pranie firan oraz generalne porządki w szafach. Najczęściej za te czynności zabierają się panie, aż 83 proc. kobiet deklarowało, że to one sprzątają w domu. Do najbardziej lubianych obowiązków domowych Polaków należy odkurzanie, natomiast na drugim biegunie popularności znajduje się mycie okien - 68 proc. badanych nie lubi tej czynności, jest to wynik podobny do sprzątania toalety, tego obowiązku nie lubi 70 proc. respondentów. 

Jeśli chodzi o obraną strategię sprzątania, kobiety zdecydowanie wolą sprzątać regularnie, aż 60 proc. badanych deklarowało taką formę radzenia sobie z domowymi porządkami. Wśród panów dominuje natomiast brak strategii. 50 proc. badanych mężczyzn podchodzi do kwestii sprzątania spontanicznie. Wśród pań co dziesiąta Polka natomiast stwierdziła, że podczas sprzątania jest jak tornado i sprząta naprawdę szybko.

Bez względu na to jak wykonujemy obowiązki związane z przygotowaniem świątecznej atmosfery, wymaga to od nas czasu i wysiłku. Część płocczan radzi sobie z tym wyzwaniem zlecając pracę profesjonalistom. 

- Każdego roku przed świętami obserwujemy większe zainteresowanie naszymi usługami - mówi właściciel firmy sprzątającej. - Umyte okna, czy podłogi to duże ułatwienie dla lokatorów, tym bardziej, że robimy to z użyciem odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących. 

Ile kosztuje taka usługa? Wycena jest indywidualna, wszystko zależy od ilości okien, wielkości pomieszczeń, które mamy do sprzątnięcia. Średnio ceny mycia okien zaczynają się od ok. 5 zł za metr kwadratowy okna. Podobna stawka obowiązuje w pralniach za pranie firan, które często przed świętami decydujemy się odświeżyć. Pranie dywanów wykonane przez specjalistów to ok. 10 - 20 zł/m2. Natomiast kompleksowe sprzątanie mieszkania będzie nas kosztowało kilkaset złotych i uzależnione będzie od wielkości mieszkania. 

- Wynajęcie firmy z pewnością byłoby dużym ułatwieniem - mówi Pani Małgorzata. - Te wiosenne porządki przed świętami to jednak już taka nasza tradycja, w którą angażuje się cała rodzina. Tego uczyliśmy nasze dzieci i przekazujemy ten zwyczaj naszym wnukom. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE