Reklama

Widzieliście przejazd wojskowych pojazdów w Płocku? To manewry Anakonda-18 [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Widzieliście przejazd wojskowych pojazdów w Płocku? To manewry Anakonda-18 [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czytelnicy pisali do redakcji w związku z kolumną wojskową widzianą w okolicach Płocka. Okazuje się, że pojazdy nie były widziane wyłącznie w Murzynowie, ale też w Płocku. Były to ćwiczenia zorganizowane przez 12. Szczecińską Dywizję Zmechanizowaną w ramach trwających manewrów Anakonda-18. To największy sprawdzian możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.

Czytelnicy pisali do redakcji w związku z kolumną wojskową w okolicach Płocka. Okazuje się, że pojazdy nie były widziane wyłącznie w Murzynowie, ale też w Płocku. Były to ćwiczenia zorganizowane przez 12. Szczecińską Dywizję Zmechanizowaną w ramach trwających manewrów Anakonda-18. Anakonda-18 to największy sprawdzian możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.

Jak informuje dowództwo operacyjne Sił Zbrojnych, ANAKONDA-18 było przedsięwzięciem integrującym wszystkie inicjatywy wynikające z postanowień Warszawskiego Szczytu NATO. - Pozostając ćwiczeniem narodowym o zasięgu regionalnym z udziałem sił zbrojnych innych państw, całość zostanie skorelowana z ćwiczeniami NATO i ćwiczeniami narodowymi państw Sojuszu. Celem ćwiczenia jest integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych.

W ćwiczeniu wzięli udział żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz  struktur dowodzenia i sił NATO. Tylko na terytorium Polski ćwiczyło 12,5 tys. żołnierzy, kolejne 5 tys. - po raz pierwszy w historii - w Estonii, na Litwie i Łotwie, a także w akwenie Morza Bałtyckiego.

Na czym dokładnie polegały działania podjęte w ramach zaplanowanych manewrów? Fazę główną podzielono na dwa etapy: (LIVEX) ćwiczenie z wojskami w dniach 7-16 listopada 2018 roku oraz (CPX) ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo prowadzone od 26 listopada do 6 grudnia 2018 roku. Poprzedzona ona zostanie ćwiczeniem studyjnym (TTX), podczas którego najważniejsi dowódcy NATO oraz Sił Zbrojnych RP dokonają przeglądu procedur przekazania odpowiedzialności za prowadzenie operacji w układzie narodowym, koalicyjnym i sojuszniczym. Ważnym elementem ćwiczenia jest przeprowadzenie przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący sprawdzenia zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL).

Rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, podpułkownik Piotr Walatek uzupełnia, że pojazdy kierowały się na poligon do Drawska. W miejscowości Murzynowo pod Płockiem saperzy mieli za zadanie przeprawić na drugi brzeg m.in. rosomaki, zestawy przeciwlotnicze Poprad i wojskowe samochody ciężarowe. Rola płockiej policji, jak dodaje rzecznik Komendy Miejskiej Polski w Płocku, Krzysztof Piasek, sprowadzała się w czwartek do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu na drodze. Z kolei w piątek odbywają się wspólne polsko-amerykańskie działania w obronie z przejściem do kontrataku.

Zobaczcie zdjęcia z różnych dni manewrów:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE