Reklama

Widzieliście już te czerwone koperty? To zaproszenie

Opublikowano:
Autor:

Widzieliście już te czerwone koperty? To zaproszenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncerty, happening, spektakle, wystawy, gra uliczna. Co łączy te elementy? Słowo, zabawa słowem, wykorzystanie języka w specyficzny sposób. W końcu „na początku było słowo...”. Od czwartku rozpoczynamy ósmą edycję Festiwalu Themersonów.

Koncerty, happening, spektakle, wystawy, gra uliczna. Co łączy te elementy? Słowo, zabawa słowem, wykorzystanie języka w specyficzny sposób. W końcu „na początku było słowo...”. Od czwartku rozpoczynamy ósmą edycję Festiwalu Themersonów.

- Świat jest bardziej skomplikowany niż język, którym o nim mówimy, a więc też i bardziej skomplikowany niż prawdy, które o nim, słowami, zdaniami głosimy – napisał Stefan Themerson, płocczanin, któremu poświęcony jest coroczny festiwal.

Stefan Themerson wnikliwie badał język, którym się posługujemy, doprowadzając do stworzenia koncepcji poezji semantycznej. - A tą, w dużym uproszczeniu, można sprowadzić do metody zastępowania słów ich definicjami. Z potrzeby odkłamania języka, z nieufności wobec słowa, którym można wyrażać zarówno miłość, jak i nienawiść powstała poezja semantyczna. Poezja, jak twierdził Themerson o czasach pod koniec wojny, była wtedy niebezpiecznym zwierzęciem. Jak Pegaz – przypominają w POKiS-ie. Cytując także słowa Themersona: - Różni demagogiczni mówcy używali rymów i rytmów skradzionych poetom, aby oddalić nas od rzeczywistości rzeczy. Aby nie dać się odciąć od rzeczywistości, doszedłem do  stworzenia tego, co nazywam poezją semantyczną”.

- Zdaniem Themersona większość konfliktów, sprzeczności, niedomagań tego świata bierze się z czysto lingwistycznych nieporozumień. Themerson badał język, jego konwencjonalność, zwyczaje, stereotypy. Pisał: „Niektórzy naiwni miłośnicy semantyki wierzą, że gdyby tylko nasi władcy, nasi zbawiciele (wszelkiego autoramentu) byli w stanie zrozumieć znaczenie ich własnych oświadczeń, zmieniliby swoje postępowanie. Cóż za złudzenie! Oni, zbawiciele, lepiej znają mechanizmy języka niż wszyscy semantycy, filozofowie lingwistyczni i logiczni formaliści razem wzięci. Dlatego wiedzą, jak się nim posługiwać, aby z jego pomocą manipulować przesądami pospólstwa: moimi i twoimi… poezja może być tak samo występna jak polityka…”

Co w tegorocznym programie Festiwalu Themersonów? Na początek, 19 października gra uliczna „Stefan na wagarach” zorganizowana przez Książnicę Płocką, a także spektakl Teatru Figur z Krakowa „Jestem cały świat minus świat oprócz mnie”. Za inspiracją do powstania spektaklu posłużyły teksty zawarte w książkach „Wykład profesora Mma”, „Bayamus”, „Pędrek Wyrzutek”. W Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka zaplanowano wystawę "Na przełęczach bezsensu" studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych „Gyubal Wahazar – prototyp książki”. To próba zmierzenia się studentów z niezrealizowanym projektem Themersonów wydania angielskiej wersji dramatu Witkacego. Wystawa będzie czynna do 15 listopada 2017 r.

W piątek, 20 października uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w happeningu na ul. Themersonów, poeta, krytyk literacki i felietonista Maciej Woźniak poprowadzi w Jagiellonce warsztaty twórcze dla młodzieży „Powiedzieć świat inaczej – poezja semantyczna Stefana Themersona”. W Muzeum Mazowieckim we wtorek obejrzymy wystawę „Inside the invisible”  urodzonej w Tanzanii brytyjskiej artystki, nominowanej w tym roku do prestiżowej brytyjskiej Nagrody Turnera, Lubainy Himid. Obecnie pracuje jako profesor sztuki współczesnej University of Central Lancashire. To czołowa postać brytyjskiego Ruchu Czarnej Sztuki. W swej twórczości porusza trudne tematy, tj.: rasizm, wykluczenie osób innej orientacji seksualnej oraz dyskryminację kobiet. Podczas wernisażu w siedzibie Muzeum Mazowieckiego przy Tumskiej 8 wystąpi Alan Rice, prezentując sylwetkę artystki oraz jej twórczość. Charakterystyczną cechą jej twórczości jest łączenie słowa i obrazu. Z kolei w Czerwonym Atramencie warszawska grupa Vlepvnet zajmująca się sztuką ulicy zorganizuje wystawę pt. „Via”. A skoro do trzech razy sztuka, o godz. 18.30 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wystawę pokonkursową „Ulica Themersonów”. Oczywiście także w tym roku integralną częścią festiwalu są koncerty. O godz. 20.00 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki przy Tumskiej 9 wystąpi Babu Król (bilety w cenie 15 zł).

Także 20 października rozpocznie się dwudniowa konferencja Common Room „Od słowa do świata”, poświęcona  relacji miedzy słowem a światem z różnych punktów widzenia, organizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

W środę wystosowano dwa zaproszenia, na spektakl „Pan Tom buduje dom” w reżyserii Mariusza Pogonowskiego w Młodzieżowym Domu Kultury oraz na koncerty Bajzel i Pogodno w siedzibie POKiS-u (w ramach Alterstacji - bilety po 25 zł).

[ZT]16525[/ZT]

Tu znajdziecie godzinowy program Festiwalu Themersonów.

Fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE