Reklama

Wesela bez tańca, nauczanie hybrydowe. - Wciskamy hamulec z całej siły [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Wesela bez tańca, nauczanie hybrydowe. - Wciskamy hamulec z całej siły [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od poniedziałku w płockich szkołach średnich i wyższych będzie obowiązywała nauka hybrydowa, a w weselach w Płocku i powiecie płockim w weselach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 osób. Premier Mateusz Morawiecki nazwał nowe wytyczne kompromisem między całkowitym lockdownem, a całkowitym brakiem obostrzeń.

Od poniedziałku w płockich szkołach średnich i wyższych będzie obowiązywała nauka hybrydowa, a w weselach w Płocku i powiecie płockim w weselach będzie  mogło wziąć udział maksymalnie 20 osób. Premier Mateusz Morawiecki nazwał nowe wytyczne kompromisem między całkowitym lockdownem, a całkowitym brakiem obostrzeń. 

Przebywający na kwarantannie premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać już od 17 października. Jako najważniejsze zadanie rządu wymienił ochronę zdrowia i życia Polaków, zwłaszcza najstarszych, którzy są w największej grupie ryzyka śmierci w przypadku zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

- Walka z pandemią COVID-19 to najważniejsze zadanie - nie ukrywał premier Mateusz Morawiecki, który sam przebywa w kwarantannie. - Nie ma w tym momencie nic ważniejsze dla rządu. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania, a prawie wszystkie nasze rozmowy dotyczą tego tematu. 

Morawiecki zapewniał też, że pozostałymi filarami strategii rządu jest utrzymanie wydolności służby zdrowia i ochrona miejsc pracy. Strategię nazwał "zdroworozsądkową" - kompromisem pomiędzy pełnym lockdownem a całkowitym brakiem obostrzeń. Apelował, podobnie jak wiosną: "zostańcie w domach".

- Chrońmy osoby starsze. Nasza strategia opiera się w dużej mierze na tym, żeby pozostały w samoizolacji, żeby unikać zarażenia - apelował Morawiecki.  

W czerwonej strefie, w której obowiązuje najwyższy rygor sanitarny, znalazły się 152 powiaty i 11 miast wojewódzkich, w których mieszka ok. 70% ludności Polski. Płock i powiat płocki pozostają w strefie żółtej. Śruba obostrzeń będzie jednak podkręcona. 

Dodatkowe obostrzenia od 17 października: 

  • gastronomia czynna od 6:00 do 21:00, w innych godzinach możliwe wydawanie "na wynos", zajęty o drugi stolik;
  • w transporcie publicznych limit pasażerów - 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc w pojeździe;
  • wesela do 20 osób bez zabawy tanecznej  (od 19 października);
  • 1 osoba na 4 metry kwadratowe w kościele;
  • zgromadzenia publiczne do 25 osób;
  • szkoły średnie i wyższe nauka hybrydowa;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • wydarzenia kulturalne do 25% widowni;
  • zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni. 

W strefie czerwonej obostrzenia są jeszcze większe - wesela są całkowicie zakazane, a w sklepach obowiązuje limit klientów - 5 osób na 1 kasę. 

- Wciskamy hamulec. Nie w trybie delikatnego hamowania, ale z całej siły. To wciśnięcie hamulca jest konieczne, żeby obronić wydolność naszego systemu ochrony zdrowotnej - nie ukrywał Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

Zapytany o możliwość kolejnych obostrzeń, m.in. zdalnego nauczania młodszych dzieci, premier Matusz Morawiecki odpowiedział, że w tym momencie żaden scenariusz nie jest wykluczony. 

- Ten jest najtrudniejszy, bo ogranicza funkcjonowanie rodziców najmłodszych dzieci. Przedszkola i klasy 1-4 chcemy jak najdłużej chronić przed zdalnym nauczaniem - zapewniał premier. 

Minister zdrowia przyznał także, że rozważana jest konieczność budowy szpitali polowych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE