Budowa kompleksu Olefin III pod Płockiem trwa od kilku lat. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum koreańsko-hiszpańskie, Hyundai Engineering oraz Tecnicas Reunidas. Inwestycja od początku ma trudności, termin ukończenia był przesuwany, choćby ze względu na pandemię i wojnę, a koszty rosły.
- 8,3 mld złotych, 13,5 mld złotych, 25 mld złotych - takie kwoty mogliście państwo słyszeć od 2018 do 2023 roku, jako kwoty będące zamierzeniami inwestycyjnymi poniesionymi na budowę Olefin III. W 2018 roku ówczesny zarząd wskazywał, że będą to 3 inwestycje ukończone do 2021 roku. W 2021 roku wartość wzrosłą do 13,5 mld złotych, ograniczając to do 1 inwestycji. W 2023 roku wartość wzrosła do 25 mld złotych, a termin przesunięto na 2027 rok - mówił prezes Ireneusz Fąfara. - Do dziś projekt pochłonął 12 mld złotych, a jednocześnie w 2023 roku poinformowano, że projekt będzie o 1/3 mniej efektywny, niż zamierzono. Powiedzieć, że ten projekt jest źle przygotowany, to za mało. Traktujemy ten projekt jako pułapkę zastawioną na zarząd, na Orlen, ale i na Polską gospodarkę.
Ireneusz Fąfara wskazywał, że 25 mld złotych to wartość kapitalizacji PGNiG w chwili jego przejęcia. Taka kwota pozwoliłaby zbudować projekty energii odnawialne dające 2 GW.
Trwa podejmowanie decyzji co dalej. Jak mówi prezes Fąfara, Orlen chce podjać decyzję możliwie szybko.
- Zatrudniliśmy kolejnego doradcę, który w ciągu 4-6 tygodni ma nam pomóc podjąć decyzję - mówił prezes Fąfara.
Są 3 możliwe scenariusze:
- zatrzymanie instalacji - wydano już 12 mld złotych, do tego trzeba zapłacić kary,
- optymalizacja - przy wykorzystaniu Olefin II,
- kontynuacja w dotychczasowej formie.
Póki co budowa Olefin III trwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.