reklama

Wandale łamią młode drzewka i krzewy

Opublikowano:
Autor:

Wandale łamią młode drzewka i krzewy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Płocku ubumierają stare lipy, klony i topole. Wandale łamią drzewka i paliki, które je chronią. Z tym wszystkim „walczy” Miejski Zarząd Dróg, odpowiedzialny za pielęgnację wysokiej zieleni przydrożnej w mieście.

W Płocku ubumierają stare lipy, klony i topole. Wandale łamią drzewka i paliki, które je chronią. Z tym wszystkim „walczy” Miejski Zarząd Dróg, odpowiedzialny za pielęgnację wysokiej zieleni przydrożnej w mieście.

Co MZD zrobił w tym roku? Prace obejmowały: - pielęgnację wysokiej zieleni przyulicznej w pasach drogowych ulic miasta, wycinkę drzew obumarłych, frezowanie karp korzeniowych oraz usuwanie odrostów u drzew na pniach i przy korzeniach.

Nasadzenia młodych drzew w br. zaplanowano jesienią, zarówno w pasach drogowych ulic, jak i  na terenach gminnych należących do szkół podstawowych m. in. w ramach akcji „MZD dla najmłodszych”. MZD otrzymał 100 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na zakup materiału roślinnego do nasadzeń.

MZD zajął się pielęgnacją ponad 930 drzew, wycinką ponad 110 i frezowanie niespełna 100 karp.  Pielęgnacja drzew była prowadzona w pasach drogowych, polegała na usunięciu posuszu, usunięciu odrostów korzeniowych, co w zdecydowany sposób wpłynęło na poprawę estetyki  i zwiększyło bezpieczeństwo ludzi. Pielęgnacja drzewostanu ze względu na trwający do końca lipca okres lęgowy ptaków jest spowolniona i odbywa się tylko na pojedynczych drzewach, na których nie ma gniazd.

- Aktualnie wykonywane przeglądy drzewostanu w pasach drogowych ulic w celu wytypowania drzew obumarłych- informuje Konrad Kozłowski, specjalista ds. informacji publicznej w MZD. - Po skompletowaniu materiałów wystąpimy o wydanie zezwoleń na usunięcie drzew, a następnie po otrzymaniu zgody zostanie zrealizowana wycinka drzew obumarłych.

Po zimie obumarło na terenie Płocka kilkanaście starszych drzew, głównie na ulicach: Zglenickiego (19, w większości lipy), Norbertańskiej (7  klonów o dużych obwodach pni), Powstańców Styczniowych (5 klonów), Chemików (22 topole włoskie). Zamierające drzewa niekorzystnie wpływają  na ocenę stanu  zieleni w mieście, ale to nieuchronny proces, który występuje we wszystkich miastach.

Dobrze przetrwały okres zimy młode drzewa, przy których jesienią 2011 roku wykonano specjalne osłony, mające chronić przed  nadmiernym zasoleniem podczas prowadzonej akcji zimowej. Osłony pośrednio przyczyniły się do zabezpieczenia systemu korzeniowego drzew przed mrozem, dzięki czemu około 200 drzew dobrze przetrwało niskie temperatury. Zima okazała się wyjątkowo groźna dla roślin, ponieważ występowały bardzo niskie temperatury bez śniegu. W Płocku wymarzły prawie wszystkie „różanki”, które przetrwały kilka wcześniejszych zim.

MZD w ub.r. posadził 377 drzew i 621 krzewów, nasadzenia te stanowią rekompensatę ekologiczną za wycięte  z pasów drogowych obumarłe drzewa.  Nowe w chwili sadzenia mają duże obwody pni od 12 do 18 cm i okazałe korony. Chodzi bowiem o uzyskanie szybkiego efektu ekologicznego i estetycznego.

- Z przykrością należy stwierdzić, że w wyniku aktów wandalizmu na terenie  naszego miasta niszczone są młode drzewa – dodaje Kozłowski.- Niszczone są również stelaże, czyli konstrukcje umacniające drzewa w celu lepszego ukorzenienia, zbudowane z palików drewnianych i taśm. W wyniku aktów wandalizmu wyrywana jest część palików, przez co stelaże przestają  spełniać swoją funkcję, a konieczne naprawy  wiążą się z wydatkowaniem określonych środków finansowych. W okresie zimowym zostało zniszczonych w wyniku aktów wandalizmu także kilka osłon, które bezzwłocznie zostały odtworzone.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE