Reklama

W przyszłym roku mniejsze stawki za ciepło

Opublikowano:
Autor:

W przyszłym roku mniejsze stawki za ciepło - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Taryfy za ciepło ustalane są co roku, tę na przyszły rok już zaakceptował Urząd Regulacji Energetyki. Dzięki temu obniżono ceny ciepła wytwarzanego w zakładowej elektrociepłowni Orlenu o około 15 proc. A co na to firma Fortum dystrybuująca ciepło?

Taryfy za ciepło ustalane są co roku, tę na przyszły rok już zaakceptował Urząd Regulacji Energetyki. Dzięki temu obniżono ceny ciepła wytwarzanego w zakładowej elektrociepłowni Orlenu o około 15 proc. A co na to firma Fortum dystrybuująca ciepło?

- Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował zaproponowaną przez PKN ORLEN zmianę na niższą taryfę dla ciepła wytwarzanego w Zakładowej Elektrociepłowni w Płocku – informuje biuro prasowe Orlenu. - Idąc w ślad za obniżkami paliw na rynkach w 2016 r, ORLEN obniżył ceny ciepła dla mieszkańców Płocka o ok 15%.

Nowa taryfa będzie obowiązywać od 5 stycznia 2017 roku. Ostateczna wysokość cen za ciepło w Płocku, po zmianie stawek przez koncern, będzie ustalona zgodnie z taryfą finalnego dystrybutora ciepła w mieście.

Według wyliczeń, które podaje koncern, w przykładowym mieszkaniu o powierzchni 56 metrów kwadratowych w budynku docieplonym obniżka może zredukować koszty ogrzewania o około 150 zł w skali roku.

A co z głównym dystrybutorem w Płocku, firmą Fortum? Orlen jest dla Fortum wytwórcą tego ciepła, które następnie ta firma rozprowadza, abyśmy mieli ciepłe grzejniki. 

- Na koszt ponoszony przez klienta składają się dwa zasadnicze elementy: opłata za wytwarzanie ciepła i opłata za jego przesył - wyjaśnia dyrektor do spraw komunikacji w Fortum, Jacek Ławrecki. - Ta pierwsza zostanie obniżona zgodnie z taryfą producenta, natomiast opłata za przesył obniży się od stycznia o 1 proc. 

Jednak oficjalnie stawek jeszcze nie opublikowano. Tłumaczy, że decyzja Orlenu o obniżce oczywiście wpływa na opłaty ponoszone później już przez mieszkańców, ale w przypadku kosztów ponoszonych przez Fortum trzeba też brać pod uwagę inne elementy, jak koszty dystrybucji, obsługa sieci, utrzymania, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. - W przypadku działalności firmy Fortum - jak podkreśla Ławrecki - trudno wyliczyć dokładną kwotę oszczędności dla pojedynczego mieszkania, ponieważ zazwyczaj wystawiamy rachunki całym spółdzielniom i wspólnotom, a nie pojedynczym odbiorcom ciepła. 

Wychodzi na to, że tak naprawdę, ile zyskamy na tych zmianach dowiemy się dopiero odbierając rachunek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE