Reklama

W Płocku ubyło prawie 800 mieszkańców. Miasto ludzi starszych. I rozwodników

Opublikowano:
Autor:

W Płocku ubyło prawie 800 mieszkańców. Miasto ludzi starszych. I rozwodników - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2018 r. w województwie mazowieckim odnotowano przyrost ludności. Ale nie w Płocku, gdzie liczba mieszkańców zmniejszyła się w ciągu roku o 787 osób do dokładnie 120 tysięcy. Płocczanie są coraz starsi, w wieku produkcyjnym jest zaledwie niespełna 60 proc. Niepokojące, bo to jeden z najgorszych wskaźników na Mazowszu. Na dodatek rozwodzimy się na potęgę.

W 2018 r. w województwie mazowieckim odnotowano przyrost ludności. Ale nie w Płocku, gdzie liczba mieszkańców zmniejszyła się w ciągu roku o 787 osób do dokładnie 120 tysięcy. Płocczanie są coraz starsi, w wieku produkcyjnym jest zaledwie niespełna 60 proc. Niepokojące, bo to jeden z najgorszych wskaźników na Mazowszu. na dodatek rozwodzimy się na potęgę.

Najnowszy raport Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie, zatytułowany "Ludność, ruch naturalny i migracje w województwie mazowieckim w 2018 r." to obszerna pozycja, licząca aż 268 stron. I z pewnością nie jest optymistyczny dla Płocka. 

Celem publikacji jest zaprezentowanie zmian ilościowych i jakościowych w stanie i strukturze populacji, a także dotyczących takich zjawisk demograficznych, jak: małżeństwa, separacje, rozwody, urodzenia, zgony, migracje ludności, które dają możliwość zdiagnozowania sytuacji demograficznej województwa.

- Na Mazowszu nasila się proces starzenia się jego mieszkańców – osób po 65. roku życia jest już więcej niż dzieci w wieku 0-14 lat. Wśród ludności województwa wciąż przeważają panie - tylko w jednym mieście było mniej kobiet niż mężczyzn - w Wyśmierzycach na 100 mężczyzn przypadało 89 kobiet - informuje Marcin Kałuski z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych.

W 2018 r. w granicach administracyjnych województwa było 37 powiatów i 5 miast na prawach powiatu oraz 314 gmin, z tego 35 miejskich, 227 wiejskich i 52 miejsko-wiejskie. W porównaniu z poprzednim rokiem o 1 zwiększyła się liczba miast oraz gmin miejsko-wiejskich, natomiast zmniejszyła się liczba gmin wiejskich. Zmiany te były wynikiem nadania z dniem 1 stycznia 2018 r. statusu miasta miejscowości Sanniki w powiecie gostynińskim. 

W województwie mazowieckim zamieszkiwało ponad 5,4 mln osób, czyli prawie co siódmy Polak. Prawie 2/3 mazowszan mieszka w mieście. Gęstość zaludnienia wynosiła 152 osoby na 1 km2. W miastach na prawach powiatu na 1 km2 przypadały średnio 2864  osoby (od 3437 osób/km2 w m.st. Warszawie do 1363 osób/km2 w Płocku). 

Niestety, Płock się wyludnia. To tendencja odwrotna do mazowieckiej, bo liczba mieszkańców miast zwiększyła się na Mazowszu o prawie 0,5 proc. Wśród powiatów grodzkich wzrost odnotowano w Warszawie, Siedlcach i Ostrołęce, natomiast spadek w Płocku o 0,65 proc. - ze 120.787 do 120.000 osób. W powiecie płockim ziemskim notujemy stabilizację, natomiast powiaty sierpecki i gostyniński także się wyludniają.

Kolejny fakt, to systematyczne starzenie się społeczeństwa, co bardzo widoczne jest w Płocku. W latach 2010–2018 we wszystkich powiatach województwa mazowieckiego odnotowano wzrost udziału osób starszych powyżej 65. roku życia. Największy wzrost w przekroju powiatów grodzkich wystąpił w Płocku - aż o 6,8 proc.; z 12,8 proc. do 19,6 proc. liczby mieszkańców. To prawie 1/5.

- Stan zaawansowania starości demograficznej ludności najprościej wyraża tzw. wiek środkowy ludności (mediana wieku). Jeśli wartość mediany rośnie, oznacza to, że dana populacja się starzeje, jeśli zaś mediana się zmniejsza, świadczy to, że dana społeczność się odmładza. W latach 2000–2018 w województwie mazowieckim wartość mediany wzrosła z 36,8 do 40,5 lat. Ludność zamieszkała w miastach jest starsza niż na wsi  - czytamy w raporcie.  - Najwyższą wartość mediany odnotowano w Płocku: 42,5 lat dla mężczyzn i 40,4 lat dla kobiet.

W 2018 r. w Płocku na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało aż 70 w wieku nieprodukcyjnym - 29 młodych, w przedprodukcyjnym oraz aż 41 starszych, w tzw. wieku poprodukcyjnym.

Zarówno w miastach, jak i na wsi pogorszyła się relacja między liczbą rozwodów a liczbą nowo zawieranych związków małżeńskich. O ile w 2000 r. na 1000 nowo zawartych małżeństw przypadało 206 rozwodów, to w 2018 r. – już prawie 350.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE