Reklama

W Płocku ma powstać nowy wielki szpital

Opublikowano:
Autor:

W Płocku ma powstać nowy wielki szpital - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto, szpital św. Trójcy i prywatny inwestor noszą się z zamiarem budowy nowego centrum onkologii, tak dużego, że przeniosłaby się tam także część oddziałów szpitala miejskiego. Czy to realne plany?

Miasto, szpital św. Trójcy i prywatny inwestor noszą się z zamiarem budowy nowego centrum onkologii, tak dużego, że przeniosłaby się tam także część oddziałów szpitala miejskiego. Czy to realne plany?

Ratusz i Płocki Zakład opieki Zdrowotnej nieoczekiwanie poinformowali o swoich dość niespodziewanych planach związanych z płocką służbą zdrowia. Otóż miasto nosi się z zamiarem wybudowania w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego wysokospecjalistycznego szpitala, w którym mieściłoby się centrum onkologii będące oddziałem jednego z centrów onkologicznych. Jak informuje Małgorzata Palusińska z biura prasowego Ratusza, rozmowy na ten temat trwały od pół roku, a dziś podpisano list intencyjny - poza szefową PZOZ-u Ewą Nieścierenko, jej zastępcą Markiem Stawickim i prezydentem, podpis złożył też Jarosław Wołosiński prezes Gov-Invest, reprezentującego konsorcjum firm, które miałyby zająć się budową obiektu. Jak zapewniał szef firmy, spółka zajmuje się budową szpitali od 15 lat. Zgodnie z modelem funkcjonującym m.in. w Niemczech, to właśnie konsorcjum pokryłoby wielomilionowe koszty budowy, a potem przez kilkadziesiąt lat wydzierżawiało operatorowi szpitala budynek.

Potrzeba stworzenia w naszym rejonie placówki skoncentrowanej na leczeniu osób cierpiących na choroby nowotworowe jest niestety coraz bardziej paląca. Według planów, z pomocy nowego centrum onkologicznego korzystałoby od 3 do 3,5 tys. pacjentów rocznie, mogliby oni liczyć na kompleksowe leczenie tak w zakresie chirurgii, jak i chemioterapii czy radioterapii.

Jak wyjaśnia Małgorzata Palusińska, nie byłby to trzeci szpital w Płocku po Winiarach i św. Trójcy - plany są takie, by po wybudowaniu nowoczesnego budynku część oddziałów szpitala miejskiego (prawdopodobnie oprócz oddziału psychiatrycznego), przeniosła się z zabytkowego kompleksu przy Kościuszki do nowej siedziby. Gdzie mogłaby się ona mieścić? Na razie nie wiadomo, ale jedną z najbardziej prawdopodobnych lokalizacji branych pod uwagę są tereny w pobliżu mającego powstać już niedługo łącznika między rondem Wojska Polskiego a Orlenem na odcinku pomiędzy Otolińską a Bielską. Jak zapewnia Ewa Nieścierenko, szefowa szpitala św. Trójcy - przeprowadzka do nowej siedziby mogłaby oznaczać również szansę na rozszerzenie dostępnych świadczeń, choć oczywiście zależałoby to od środków finansowych, m.in. od wysokości kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Prawdopodobnie po wakacjach, gdy uda się dopracować szczegóły związane z inwestycją, z projektem ma się zapoznać rada miasta.

Jedyny w Płocku oddział onkologiczny funkcjonuje w niedawno wybudowanym pawilonie w szpitalu na Winiarach, który - jak czytamy na stronie - ściśle współpracuje z Centrum Onkologii w Warszawie. Rocznie leczy się tam około 2 tys. pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe. Poza nim na Winiarach działają także dwa oddziały chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Fot. UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE