Reklama

Reklama

W Płocku działa MarTUSowy Domek - miejsce, w którym emocje dziecka są najważniejsze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MarTUSowy Domek

W Płocku działa MarTUSowy Domek - miejsce, w którym emocje dziecka są najważniejsze - Zdjęcie główne

foto MarTUSowy Domek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Płocku, przy ul. Spółdzielczej 17, powstał MarTUSowy Domek. Miejsce, w którym dzieci, ich rodzice i opiekunowie, znajdą kompleksową pomoc psychologiczną. Najmłodsi nauczą się jak radzi sobie z emocjami, a rodzice uzyskają informacje o swoich pociechach i ich rozwoju. A co to dokładnie za miejsce?

Reklama

Ostatnie wydarzenia, którymi żył cały świat - a więc chociażby pandemia koronawirusa, czy wciąż trwająca wojna na Ukrainie - negatywnie wpływa na wszystkich. Wydarzenia te równie mocno co na dorosłych, odbijają się na dzieciach, mających często problemy z radzeniem sobie z emocjami.

Jak poradzić sobie z myślami? Okiełznać pytania i emocje najmłodszych? Od czego zacząć często krętą drogę pomocy własnemu dziecku? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w MarTUSowym Domku, nietypowym gabinecie psychologicznym, w którym młodzi płocczanie otrzymają bezcenne wsparcie, a rodzice wiedzę i pomoc w wychowaniu dziecka.

Gabinet, mieszczący się przy ul. Spółdzielczej 17, nie jest jednak zwykłą poradnią.

- MarTUSowy Domek jest odpowiedzią na moje prywatne doświadczenia, kiedy szukałam wsparcia psychologicznego i rozwoju społecznego dla swojego dziecka - odpowiada Marta Głowacka, psycholog, trener umiejętności społecznych, pomysłodawczyni MarTUSowego Domku. - Powstał przez pryzmat moich doświadczeń pracy w szkołach i gabinetach. To tam trafiali do mnie rodzice z dziećmi przejawiającymi problemy społeczne i emocjonalne, którym w Płocku nie było jak pomóc. W toku pracy okazywało się, że wielu dużym problemom można było zaradzić wcześniej wprowadzając wsparcie w rozwoju emocjonalno-społecznym. Postanowiłam utworzyć więc takie miejsce .

Oferta MarTUSowego Domku jest bardzo bogata. Obejmuje przede wszystkim kompleksowy trening umiejętności społecznych - a więc zajęcia grupowe prowadzone przez specjalistów TUS. To ćwiczenia przeznaczone dla dzieci lub młodzieży z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów społecznych.

Jak czytamy na stronie internetowej "domku", " Zajęcia mają na celu trenowanie umiejętności komunikacyjnych, współpracy w grupie, pracę nad przestrzeganiem zasad, naukę samokontroli, rozumienie i kontrolowanie emocji, pracę nad rozwiązywaniem konfliktów".

TUS przeznaczone są dla dzieci nieśmiałych, małomównych, wycofanych społecznie, z trudnościami przestrzegania zasad grupowych lub osób przejawiających chociażby zachowania agresywne czy inne nieakceptowalne postawy społeczne.

- Każdemu, kto zgłosi się na naszego gabinetu postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania i potrzeby - przekonuje Głowacka. – Moim celem jest uzupełnienie luki w ofercie Płocka i okolic o łatwo dostępne wsparcie, szczególnie „tusowe” dla dzieci i rodziców, bez konieczności długiego oczekiwania na termin. Z konsultacji powinien i może skorzystać każdy, kto czuje, że "coś w jego otoczeniu jest nie tak". Jeśli widzimy, że w rodzinie jest dużo napięć, kłótni, że dziecko nie radzi sobie z emocjami, czy w relacjach - konsultacje są dla niego. Czasem wystarczy jedna wizyta. Często podpowiadam rodzicom szybkie rozwiązania, które niesie duże zmiany w codzienności z dzieckiem. Nie oznacza to oczywiście, że mam czarodziejską różdżkę i na jednym spotkaniu rozwiążemy problem. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia.

Taką pomoc można uzyskać już teraz. Trwa nabór na wakacyjne turnusy TUS, które zaplanowano w lipcu i sierpniu oraz na cykl zajęć w oparciu o rok szkolny, który startuje we wrześniu.

- Czas wakacji paradoksalnie nie jest do końca dobry dla dzieci - wyjaśnia Głowacka. - Niejednokrotnie występują sytuacje, w których dzieci zamykają się same w sobie i siedzą przed ekranem komputera czy telefonu. Postanowiliśmy przygotować wakacyjne zajęcia, w ramach których dzieci będą mogły się spotkać, bawić i w formie zabawy trenować wszystkie kompetencje w bardzo skoncentrowanym składzie. To taka tabletka wakacyjna umiejętności społecznych.

MarTUSowy Domek to jednak nie tylko zajęcia TUS. W ofercie znajdziemy także konsultacje dla rodziców/opiekunów prawnych, profesjonalną terapię psychologiczną, terapię ręki czy pedagogiczne.

Jak przekonuje pomysłodawczyni "domku", pomoc dziecku - szczególnie teraz, w czasie po pandemii - jest kluczowa.

- Dzieci mają teraz trudności w funkcjonowaniu, co było bardzo widoczne na korytarzach szkolnych - zdradza w rozmowie z nami Marta Głowacka. - Widok korytarza w szkole po tych wszystkich "lockdownach" był zatrważający. W klasach, w których do tej pory tętniło życie, w których nie było problemu z porozumiewaniem się wśród uczniów, zaczęły pojawiać się trudności z przeżywaniem emocji czy w komunikacji. Dzieciom trzeba w takich sytuacjach pomóc - przekonuje na koniec.

Szczegółowe informacje na temat MarTUSowego Domku znajdziemy na stronie martusowydomek.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy