Reklama

W pięć minut uratować życie? Spróbujmy!

Opublikowano:
Autor:

W pięć minut uratować życie? Spróbujmy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Lada chwila siły połączy ponad 100 polskich uczelni i odbędzie się wielka rejestracja w bazie dawców komórek macierzystych. W Płocku akcja dedykowana jest zmarłemu niedawno wykładowcy Politecniki Pawłowi Podwójciemu, niestrudzonemu propagatorowi dni dawców szpiku.

Lada chwila siły połączy ponad 100 polskich uczelni i odbędzie się wielka rejestracja w bazie dawców komórek macierzystych. W Płocku akcja dedykowana jest zmarłemu niedawno wykładowcy Politechniki Pawłowi Podwójciemu, niestrudzonemu propagatorowi dni dawców szpiku.
 

– Czekałam na ukończenie 18. roku życia, aby móc zarejestrować się w bazie DKMS-u – powiedziała nam Katarzyna z III LO w Płocku, która niedawno odbierała swój dowód osobisty.  Marzenie płockiej licealistki będzie się mogło spełnić 11-12 grudnia podczas wielkiego finału akcji „Dla Ciebie to pięć minut, dla Kogoś to całe życie”. Do akcji, która ma pomóc kolejnym osobom walczącym z rakiem krwi, włączyli się również ci, którzy już podarowali cząstkę siebie.

Aby pomóc chorym na raka krwi, łączy siły ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski. – W Polsce studiuje około dwóch milionów młodych ludzi. Zainspirowało nas to do stworzenia projektu rejestracji potencjalnych dawców wśród społeczności akademickich, którego celem jest zjednoczenie wszystkich studentów na rzecz ratowania życia ludzkiego – powiedziała Magdalena Michalska koordynująca akcję w płockiej filii Politechniki Warszawskiej. – Akcja „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” jest kontynuacją projektu „Studenci wspólnie przeciw białaczce”, który zakończył się wielkim finałem 17 i 18 kwietnia 2013 oraz zarejestrowaniem prawie 6 tysięcy potencjalnych dawców. Głęboko wierzymy w to, że i tym razem studenci swoim zapałem i chęcią zmiany świata na lepsze pociągną za sobą ogromną grupę ludzi chętnych do świadomej rejestracji jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

Studencki projekt „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” został zaplanowany na rok akademicki 2013/2014 i przewiduje dwa wielkie finały. Pierwszy odbędzie się 11-12 grudnia 2013 roku, a drugi w kwietniu 2014 roku.

– Jesteśmy przekonani, że praca i zaangażowanie młodych ludzi podczas obu finałów przełoży się na spektakularny sukces w postaci 20 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych dawców, a rezultaty będą widoczne przez długie lata w postaci uratowanych istnień ludzkich – zapewniła Magdalena Michalska.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi – rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. A takich w Polsce jest ciągle zbyt mało. Aktualnie niewiele ponad pół miliona! Dla wielu pacjentów w Polsce, zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie można znaleźć.

Zostanie potencjalnym dawcą to decyzja bardzo poważna. Kiedy ktoś dowiaduje się, że może uratować życie pacjentowi choremu na raka, musi przeorganizować swe życia. Aby udać się na szczegółowe badania, musi wziąć dzień wolny. Podobnie jest, kiedy wszystko pójdzie dobrze i można oddać szpik lub komórki macierzyste.

Bez względu na to, czy pobiera się komórki z krwi obwodowej, czy szpik z talerza kości biodrowej, każdemu dawcy przysługuje zwolnienie lekarskie, które – zgodnie z kodeksem pracy – gwarantuje stuprocentowe wynagrodzenie. Jeżeli badania i pobranie odbywa się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania dawcy, Fundacja DKMS Polska pokrywa wszelkie dodatkowe koszty, jak np. podróży czy hotelu.

Grudniowa akcja „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” odbędzie się 11-12 grudnia na wydziale budownictwa, mechaniki i petrochemii Politechniki Warszawskiej w gmachu głównym przy ulicy Łukasiewicza 17.

Płocka akcja dedykowana jest zmarłemu niedawno dr. Pawłowi Podwójciemu,  wykładowcy w Zakładzie Inżynierii i Ochrony Środowiska na płockiej uczelni i inicjatora Dni Dawcy Szpiku na politechnice, który  razem ze swoimi studentami zdołał namówić niespotykane tłumy płocczan, by zarejestrowały się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. To między innymi dzięki niemu do bazy DKMS-u trafili dwaj płocczanie, którzy znaleźli swoich genetycznych bliźniaków.

Zobacz też film promocyjny płockiej akcji w naszej galerii

Fot. Paweł Gorsiak


Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE