Reklama

W piątek nadzwyczajna sesja Rady Miasta Płocka

Opublikowano:
Autor:

W piątek nadzwyczajna sesja Rady Miasta Płocka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy chciałby korzystać z kanalizacji. Jednocześnie wciąż mamy mieszkańców, którzy nie mogą się do niej podpiąć, bo nie mają do czego. Potrzebne są pieniądze na inwestycje. Temu tematowi będzie poświęcona nadzwyczajna sesja płockich radnych.

Każdy chciałby korzystać z kanalizacji. Jednocześnie wciąż mamy mieszkańców, którzy nie mogą się do niej podpiąć, bo nie mają do czego. Potrzebne są pieniądze na inwestycje. Temu tematowi będzie poświęcona nadzwyczajna sesja płockich radnych.

Kanalizacja to sieć rur, które odprowadzają płynne nieczystości. W Płocku ścieki są zbierane z gospodarstw domowych, od podmiotów gospodarczych, z obiektów użyteczności publicznej, ze szpitali czy z hoteli do zbiorczej sieci kanalizacyjnej o długości 253,8 km, następnie trafiają poprzez przepompownie ścieków do oczyszczalni. W mieście z sieci kanalizacyjnej zbiorczej korzystało pod koniec grudnia 2015 roku około 115 tys. 538 mieszkańców (96,3 proc. ogółu, do 2021 roku powinno być już 99,9 proc.), reszta jest obsługiwana przez przydomowe oczyszczalnie ścieków lub przez szczelne zbiorniki bezodpływowe (szamba wymagające opróżniania).

W czerwcu 2006 roku wyznaczono obszar aglomeracji Płock, co miało być przydatne przy tworzeniu planów dla systemu zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych. Teraz te plany trzeba zaktualizować. Radni wydadzą w tej sprawie opinię w trakcie nadzwyczajnej sesji w piątek (początek o godzinie 16.00). Mają zdecydować, czy zgadzają się na powiększenie aglomeracji m. in. ze względu na zmiany w ilości mieszkańców (chodzi o zmiany demograficzne i meldunkowe, w wyliczeniach bierze się pod uwagę ilość mieszkańców przypadających na jeden kilometr takiej sieci). Po nich te plany powinni zaakceptować do końca października radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego. - Posiadanie aktualnego planu obszaru aglomeracji przez gminę będzie podstawą do ubiegania się o środki unijne na budowę sieci kanalizacyjnej w perspektywie na lata 2014 – 2020 - czytamy w uzasadnieniu.

W nowych granicach znajdą się tereny położone w granicach administracyjnych Płocka oraz tereny miejscowości Maszewo (gmina Stara Biała). Ścieki będą kierowane do oczyszczalni w Maszewie, którą eksploatują Wodociągi Płockie. Wyłączono tereny z rozproszoną zabudową i z brakiem perspektyw na zabudowę mieszkaniową. Zgodnie z planowanym inwestycjami powstanie 20,45 km nowej sieci kanalizacyjnej na obszarach dotychczas nieskanalizowanych.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE