Reklama

Reklama

W Orlenie bonus dla zaszczepionych. Co dostaną?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W Orlenie bonus dla zaszczepionych. Co dostaną? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z danych wynika, że w Polsce przeciwko Covid-19 zaszczepiło się wciąż za mało osób, by osiągnąć odporność populacyjną. Do szczepień zachęca m.in. PKN Orlen. Co oferuje prezes tej spółki Daniel Obajtek?

Reklama

O pomyśle poinformowała na swojej stronie internetowej Organizacja Międzyzakładowa NSZZ “Solidarność” w PKN Orlen. 

- Prezes Zarządu PKN ORLEN Pan Daniel Obajtek podjął decyzję o udzieleniu dnia wolnego pracownikom już zaszczepionym przeciw COVID-19 oraz pracownikom, którzy do dnia 15 września br. zaszczepią się przeciwko COVID-19 - informuje "Solidarność".

Co to oznacza?

Pracownicy zaszczepieni przeciwko COVID-19 będą mogli skorzystać z dodatkowego dnia wolnego od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, pod warunkiem złożenia do 15 września br. wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym fakt zaszczepienia. 

- Skorzystać z dodatkowego dnia wolnego, będzie można do 31 grudnia br. Pracownicy niezaszczepieni będą mogli skorzystać z dodatkowego dnia wolnego od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, pod warunkiem zaszczepienia się dwiema dawkami szczepionki (lub jedną dawką w przypadku szczepionek jednodawkowych), do dnia 15 września br. i złożenia w tym terminie wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym fakt zaszczepienia - dodają w "S". 

W tym przypadku skorzystać z dodatkowego dnia wolnego, będzie można również do 31 grudnia br.

Związkowcy dodają, że szczepionka znacząco zmniejszą ryzyko zachorowania oraz transmisji wirusa na inne osoby, co ma niebagatelne znaczenie dla pracodawców w kontekście potencjalnej absencji i zagrożenia brakiem ciągłości pracy w spółce.

Co na takie działanie Kodeks Pracy?

Zgodnie z  art. 113 Kodeksu pracy jakakolwiek bezpośrednia czy pośrednia dyskryminacja w miejscu pracy jest niedopuszczalna. Jednocześnie, na podstawie art. 18(3)a par. 1 kodeksu pracy: „Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy” co oznacza, że jakiekolwiek nierówne traktowanie niewymienione w Kodeksie pracy można zaklasyfikować jako dyskryminację.

Państwowa Inspekcja Pracy uważa, że przyznawanie dodatkowego dnia wolnego dla osób, które zdecydują się na szczepienie przeciw COVID-19 nie narusza przepisów o równym traktowaniu.

Ale w przypadku Orlenu nie chodzi o dzień wolny na szczepienie, ale o dodatkowy dzień wolny dla wszystkich, którzy już się zaszczepili lub to planują.

Jak podkreśla podarnikpracownika.pl. w tym przypadku PIP nie wypowiedziała się jednoznacznie, ale przypomniała, że pracodawcy muszą przestrzegać zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Przypomnijmy, że szczepienie na COVID-19 nie jest obowiązkowe. Pracodawcy mogą jednak zachęcać do szczepień oraz prowadzić kampanie informacyjne.

PIP uważa, że szczepienia na COVID-19 są celowe i zasadne, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami mają one charakter dobrowolny.

Póki co, m.in. pracownicy PKN Orlen mogą sobie dodać dodatkowy jeden dzień do urlopu i wypoczywać np, nad morzem lub jeziorem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy