Reklama

Uroczyście w Mazowieckiej Uczelni Publicznej. Rozpoczęli nowy rok akademicki [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Uroczyście w Mazowieckiej Uczelni Publicznej. Rozpoczęli nowy rok akademicki [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek zainaugurowano nowy rok akademicki w Mazowieckiej Uczelni Publicznej. Przy okazji rektor uczelni, Maciej Słodki postanowił obalić pewne mity czy stereotypy na temat uczelni zawodowych, w tym taki czy faktycznie „kształcą przyszłych bezrobotnych”.

W poniedziałek zainaugurowano nowy rok akademicki w Mazowieckiej Uczelni Publicznej. Przy okazji rektor uczelni, prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Słodki postanowił obalić pewne mity czy stereotypy na temat uczelni zawodowych, w tym ten czy faktycznie „kształcą przyszłych bezrobotnych”.

Czy publiczne uczelnie zawodowe faktycznie nie powinny „sięgać po studia magisterskie”? Zastanawiał się rektor Maciej Słodki. W Mazowieckiej Uczelni Publicznej funkcjonują trzy wydziały.

– W roku 2016/2017 oferowaliśmy 9 kierunków studiów I stopnia i 2 kierunki studiów magisterskich, obecnie nasza oferta powiększyła się do 12 kierunków I stopnia i 7 kierunków magisterskich, w tym dwóch jednolitych studiów magisterskich.

Druga opinia, którą chciał obalić, to brak odpowiedniej kadry i środków w uczelniach zawodowych w mniejszych miastach. – Obecnie już blisko 90 proc. pracowników deklaruje, że nasza uczelnia stanowi dla nich podstawowe miejsce pracy. Są pracownicy, którym udało się zrobić habilitację czy uzyskać stopień doktora. Deklaruję, że od tego roku państwa przewody będziemy finansować w 100 proc.

Wspomniał wprowadzony nowy wskaźnik, zgodnie z którym idealna proporcja liczby wykładowców do liczby studentów powinna wynosić 1 do 13. – U nas była to proporcja 1 do 17. Z powodu niekorzystnego wskaźnika obniżono nam dotację. Nie dało rady tego naprawić w jeden rok. Musielibyśmy albo zrezygnować 500-600 studentów, albo zatrudnić kilkudziesięciu wykładowców. To również nie było możliwe. Przez te trzy ostatnie lata udało się zbliżyć do tego idealnego dla ministerstwa wskaźnika. W tym roku nasza dotacja zwiększyła się o ponad 20 proc., co pozwala utrzymać potencjał badawczo-dydaktyczny.

Uczelnia uzyskała także od Urzędu Miasta Płocka przez ostatnie trzy lata  800 tys. zł, ponadto zrealizowano osiem projektów unijnych (inwestycyjnych i miękkich) na łączną kwotę ponad 11 mln zł.

– Mogliście również spotkać się z opinią, że publiczne uczelnie zawodowe kształcą przyszłych bezrobotnych. Myślę, że tej opinii istotnie zaprzeczył program Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zakładający nagrodzenie 15 uczelni zawodowych, które w rankingach uzyskały najwyższe wskaźniki dotyczące zatrudnienia absolwentów i wysokości ich pensji. W zeszłym roku nasza uczelnia znalazła się w tym gronie. Otrzymała milion złotych. Mamy ponad 30 pracowni specjalistycznych na wszystkich wydziałach, a jeszcze w tym roku, w tym dzięki środkom z Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości oraz z Urzędu Miasta Płocka, otworzymy kolejne.

Czy skutki niżu demograficznego będą katastrofalne dla uczelni? – Niż doszedł już do uczelni wyższych, nie tylko zawodowych. Już w 2014 r. byliśmy jedną z 14 uczelni zawodowych, na których kształciło się ponad 2 tys. studentów. W 2018 i 2019 r. wciąż utrzymaliśmy się w tej grupie, ale ta grupa liczy już nie 36, tylko 9 uczelni. Liczba studentów spadła na większości uczelni, co mogło wynikać także z dostosowania wskaźnika 1 do 13, uczelnie ograniczały bowiem liczbę studentów. My nie chcieliśmy tego zrobić w tak drastyczny sposób. Zmniejszyliśmy liczbę studentów o ok. 200-300 osób, ale z drugiej strony zwiększaliśmy naszą kadrę dydaktyczną. W tym roku przyjęliśmy na studia ponad 800 kandydatów. I są to tylko kandydaci studiów stacjonarnych.

Rektor dziękował pracownikom. – Mimo, że państwo pracujecie w małej uczelni zawodowej, to w was tkwi potencjał, jakbyście prowadzili uniwersytet. Wiem, dla kogo ta uczelnia jest całym życiem.

Głos zabrał także gość – minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Jako wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego brałem udział w przygotowaniach tych wskaźników, aby taka jakość dydaktyki w Polsce ulegał poprawie. Jak widać to możliwe. Uczelnia kształci fantastyczną młodzież, przygotowuje do pracy zawodowej i naukowej. A nauka i praca zawodowa coraz częściej idą w parze. Gratuluję kadry, wyników finansowych i nowych pracowni. Za moich czasów, żeśmy podczas nauki wkuwali się w żyłę kolegi czy koleżanki, a nie do fantoma. Nie ćwiczyliśmy reanimacji w sposób praktyczny, bo nie było jak.

[ZT]23692[/ZT]

Studentom życzył, aby znaleźli na uczelni swojego „mistrza, który przekazuje nie tylko wiedzę, ale też jak żyć”. – To ktoś, od kogo zdobywamy praktyczną wiedzę o świecie.

Na koniec dodał, że warto znaleźć czas na rozrywkę. – I te długie godziny spędzone w „Kinie” nad różnymi dyskusjami, że tak to ujmę, później zaowocują wartościową siecią kontaktów zawodowych. Spędzajcie czas ze sobą, by ten najfajniejszy okres w waszym życiu wykorzystać do cna.

Posłanka Elżbieta Gapińska życzyła studentom czasu na "kulturę i sztukę".

– Oby wymiana poglądów wśród was spowodowała, że będziecie świetnie czuli się na tej uczelni. Studenci, do boju! Oby ten rok dla uczelni był jeszcze lepszy od poprzednich.

Chwilę przemawiał wiceprezydent Roman Siemiątkowski.

– Zapewne znacie przypowieść o talentach. 20 lat temu uczelnia otrzymała pięć talentów. Dzięki mądrym, rozważnym rządom kolejnych rektorów, Senatu pomnożono je wielokrotnie. Do tych pracowni, które dziś otworzyliśmy, miasto również dołożyło 200 tys. zł. Nieskromnie też powiem, że od 2010 r. miasto z budżetu przekazało uczelniom wyższym w Płocku ponad 6,1 mln zł. A prawie połowa była dla Mazowieckiej Uczelni Publicznej. W pierwszym konwencie znaleźli się m.in. prezes PERN i Petrochemii Płock, dziś PKN Orlen. To pokazuje jak ważna była decyzja o utworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku.

Do życzeń przyłączyli się absolwenci: szefowa płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Marlena Mazurska, a także przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski. Następnie przedstawiciele studentów pierwszego roku dołączyli do grona żaków. Nagrodzono najlepszych studentów i przedstawicieli kadry dydaktycznej. Wykład inauguracyjny pt. „Profilaktyka pierwotna chorób serca i naczyń – najskuteczniejszy i najtańszy sposób zmniejszenia śmiertelności w systemie ochrony zdrowia” wygłosił prof. dr. hab. Maciej Banach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE