Reklama

Trybunał Konstytucyjny: aborcja eugeniczna niezgodna z Konstytucją

Opublikowano:
Autor:

Trybunał Konstytucyjny: aborcja eugeniczna niezgodna z Konstytucją - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał dziś wniosek 119 posłów, którzy mieli wątpliwości czy zapisy Ustawy o planowaniu rodziny są zgodne z Ustawą Zasadniczą. Trybunał uznał, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał dziś wniosek 119 posłów, którzy mieli wątpliwości czy zapisy Ustawy o planowaniu rodziny są zgodne z Ustawą Zasadniczą. Trybunał uznał, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją. 

Ustawa o ochronie życia została uchwalona 7 stycznia 1993 roku i zawierała tzw. "kompromis aborcyjny". Zgodnie z prawem w Polsce można było przerywać ciążę tylko w trzech określonych przypadkach, gdy: 

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Grupa 119 posłów w 2019 roku złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów, które dopuszczają przerwanie ciąży z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Połowie wskazywali, że przepisy dopuszczają aborcję eugeniczną.

22 października TK rozpoznał sprawę i wydał orzeczenie, że przepisy naruszą Konstytucyjną gwarancję życia ludzkiego

- Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - ogłosiła Julia Przyłębska, przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego. 

Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyli sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. 

Jak podaje Puls Medycyny, w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1100 legalnych aborcji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE