reklama
reklama

To największe tego typu wydarzenie w regionie. Wraca po raz 12!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

To największe tego typu wydarzenie w regionie. Wraca po raz 12! - Zdjęcie główne

BASTARDA TRIO | foto Materiały prasowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Płocka, już po raz dwunasty, wraca największe tego typu wydarzenie w regionie. Tradycyjnie, potrwa kilka dni. Co będzie się działo?
reklama

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na XII Płockie Dni Żydowskie, które, jak co roku, odbędą się na początku września w Muzeum Żydów Mazowieckich. 

Wydarzenie rozpocznie się 3 września, o godzinie 18:00, od wernisażu wystawy „Nieukończone życia”. Zostanie on połączony z wykładem dr Karoliny Szymaniak

Jak podają w muzeum, wystawa Fundacji Bente Kahan prezentuje artystki i artystów z różnych krajów, więzionych i zgładzonych za swoje pochodzenie, dzielących tragiczny los europejskich Żydówek i Żydów w trakcie II wojny światowej. 

– W samym środku piekła starały i starali się wyrazić siebie poprzez muzykę, teatr, literaturę i sztukę. Żyły i żyli w świecie upadłych wartości. Ich twórczość to testament, który dla nas zostawiły i zostawili – zaznaczają twórcy „Nieukończonych żyć”.

Dzień później, 4 września, także o godz. 18:00, w ramach Płockich Dni Żydowskich zaplanowano spotkanie autorskie z prof. Jackiem Leociakiem, kierownikiem Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członkiem założycielem Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. 

Jest autorem m.in. książek „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (wspólnie z prof. Barbarą Engelking), „Biografie ulic. O Żydowskich ulicach Warszawy” (uhonorowaną historyczną Nagrodą Klio), „Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike). W 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.

Ostatni dzień wydarzenia to koncert zespołu Bastarda Trio. 5 września, o godzinie 18:00 wystąpi zespół, który tworzą klarnecista Paweł Szamburski, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński i Michał Górczyński grający na klarnecie kontrabasowym. Czerpią inspiracje ze średniowiecznej i renesansowej polifonii. 

– W ten sposób muzyczne tradycje minionych epok płynnie przekształcają się w oryginalną, bardzo osobistą i na wskroś współczesną wypowiedź artystyczną – podkreślają członkowie Bastarda Trio.
Zespół ceniony jest w Polsce i poza jej granicami. W 2023 roku swoją premierę miał album tego tria zatytułowany „Nizozot”, inspirowany spuścizną trzech dynastii chasydzkich: Modrzyc, Szapiro i Koźnic. 

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka. Wstęp jest bezpłatny!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama