Reklama

To miejsce ma łączyć, a nie dzielić [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

To miejsce ma łączyć, a nie dzielić [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Żydów Mazowieckich zostało oficjalnie otwarte. Dostało dwa prezenty - cenną szafę na zwoje Tory, która dotąd zdobiła wystawę w Muzeum Mazowieckim, a także książkę w jidysz o historii żydowskiej społeczności w Płocku od Jakuba Gutermana, płockiego Żyda, który przeżył wojnę i od lat 50. mieszka w Izraelu.

Muzeum Żydów Mazowieckich zostało oficjalnie otwarte. Dostało dwa prezenty - cenną szafę na zwoje Tory, która dotąd zdobiła wystawę w Muzeum Mazowieckim, a także książkę o historii żydowskiej społeczności od Jakuba Gutermana, płockiego Żyda, który przeżył wojnę i od lat 50. mieszka w Izraelu.

Nowa placówka kulturalna na mapie Płocka oficjalnie zainaugurowała swoją działalność w czwartek 14 marca. I już na samym początku zyskała dwa niezwykle cenne eksponaty. Dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leona Sobieraja zapowiedział, że szafa na zwoje tory aron ha-kodesz, która była dotychczas eksponowana na wystawie „X wieków historii Płocka” zostanie niebawem przeniesiona na swoje dawne miejsce i stanie w centralnym miejscu Małej Synagogi.

Drugi dar na rzecz muzeum to „Monografia Żydów płockich” napisana w języku jidysz. – To bardzo duża i gruba księga. A jej poszukiwanie zajęło mi dobrych kilka miesięcy – mówił Jakub Guterman, przedstawiciel Żydów płockich mieszkających obecnie na terenie Izraela, przekazując opasłe tomisko na ręce dyrektora Muzeum Mazowieckiego Leona Sobieraja. – Kiedy już miałem „wywiesić białą flagę” i zrezygnować z poszukiwań, dzień przed wylotem do Płocka to dzieło jednak trafiło w moje ręce.

Jak powiedział nam Jakub Guterman, „Monografia Żydów płockich” została wydana już w siedmiu językach, a na edycję czeka kolejne tłumaczenie.

Uroczystość otwarcia Muzeum Żydów Mazowieckich, nazywanego również Centrum Spotkań Kultur miało ekumeniczny charakter. Poza przedstawicielami judaizmu znaleźli się bowiem biskup płocki Piotr Libera, a także przedstawiciele kościoła mariawitów, cerkwi prawosławnej oraz kościoła ewangelicko-augsburskiego i innych wyznań.

Niemal wszystkie osoby zabierające głos podczas uroczystości otwarcia muzeum podkreślały, że ma to być nie tylko miejsce upamiętniające 800-letnią koegzystencję dwóch narodów żyjących w Płocku, ale przede wszystkim centrum spotkań przedstawicieli różnych kultur i wyznań. Służyć temu ma przede wszystkim zaplecze konfefrencyjno-dydaktyczne.

Muzeum już od piątku 15 marca zostanie otwarte dla zwiedzających. Wszyscy chętni do 30 kwietnia mogą odwiedzać je od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00. Od 1 maja do 14 października muzeum otwarte będzie godzinę dłużej.

Fot. Tomasz Paszkiewicz

Zdjęcia z wnętrza muzeum zobacz też w naszej galerii: Muzeum Żydów Mazowieckich już gotowe


Czytaj też:

O szafie aron ha kodesz pisaliśmy tutaj:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE