Reklama

To już pewne: przekazano decyzję papieża wobec biskupa Marcinkowskiego

Opublikowano:
Autor:

To już pewne: przekazano decyzję papieża wobec biskupa Marcinkowskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w południe nuncjatura apostolska oficjalnie poinformowała o przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji z posługi biskupiej przez biskupa pomocniczego Romana Marcinkowskiego, który w lutym tego roku skończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny.

Dziś w południe nuncjatura apostolska oficjalnie poinformowała o przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji z posługi biskupiej przez biskupa pomocniczego Romana Marcinkowskiego, który w lutym tego roku skończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny. 

Komunikat nuncjusza apostolskiego abpa Salvatore Pennacchio informujący o papieskiej decyzji odczytał w południe w Wielki Czwartek biskup płocki Piotr Libera.

- Księże biskupie, to taki dziwny splot okoliczności, bo dziś przypada 32. rocznica Twoich święceń biskupich -wskazywał biskup płocki Piotr Libera, zwracając się do bpa Romana Marcinkowskiego.

Po odczytaniu komunikatu głos zabrał przechodzący na emeryturę biskup.

- Biskup Piotr powiedział do mnie: „Na ile tylko siły pozwolą, bądź obecny w życiu diecezji” – mówił biskup Roman Marcinkowski.  - Dziękuję, że w miarę sił będę mógł jeszcze służyć diecezji.

Dziękował również biskupowi „za okazane serce i wiele dobra” .  - Emerytura to czas, by bardziej patrzeć ku górze – mówił.

Zgodnie z prawem kanonicznym, biskup, który osiągnął wiek emerytalny, składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu. Nie jest to jednak równoznaczne z przejściem na emeryturę - decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu rezygnacji podejmuje papież. Zdarza się, że Stolica Apostolska przedłuża urzędowanie. Ostatnio tak było z kard. Stanisławem Dziwiszem - jego posługa została przedłużona ze względu na organizację Światowych Dni Młodzieży.

Bp Roman Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 roku w Szczutowie. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne, a następnie Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 czerwca 1965 r. z rąk bpa Piotra Dudźca. Pracował jako wikariusz w Imielnicy, Ciechanowie, Pałukach, Bodzanowie i w parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku. Decyzją papieża Jana Pawła II 28 lutego 1985 r.  został mianowany biskupem pomocniczym diecezji płockiej i biskupem tytularnym Bulla Regia. Sakrę biskupią przyjął 13 kwietnia 1985 r. w płockiej katedrze z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa. 

Obecnie posługę biskupią w diecezji pełni poza ordynariuszem wyświęcony w ub. roku bp Mirosław Milewski.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE