Żołnierze z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej są zaangażowani w działania ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19 i pomoc potrzebującym. Terytorialsi z Płocka pracowali m.in. w powiecie sierpeckim.
Ponad 1900 żołnierzy WOT jest już zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Współpracują oni ze służbą lotniskową, wspierają wojewodów i władze samorządowe. Organizują pomoc dla kombatantów, dostarczają żywność, pomagają przy rozładunku i dystrybucji materiałów aptecznych oraz są w gotowości by oddać krew.
W gotowości do pomocy na terenie lotniska Warszawa-Okęcie pozostają żołnierze 61. batalionu lekkiej piechoty z Grójca. W grupie tej znajdują się m.in. ratownicy medyczni.
Terytorialsi 6. MBOT objęli opieką ok. 30 kombatantów Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych. Żołnierze z 62. batalionu lekkiej piechoty z Radomia dostarczają w swoim rejonie żywność oraz leki dla seniorów. Z kolei terytorialsi z Płocka wspólnie z pracownikami Miejskiego Magazynu Żywności w Sierpcu rozwieźli ok. 400 paczek (po 10 kg żywności) dla osób potrzebujących oraz starszych z powiatu sierpeckiego.
Żołnierze – ochotnicy pomagają także przy rozładunku oraz dystrybucji materiałów aptecznych na terenie Warszawy. Terytorialsi z 65. batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka wspierają Wojskowy Instytut Medyczny.
- W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz znacznym spadkiem stanów magazynowych krwi i jej składników od 20 marca żołnierze z 6 MBOT będą oddawać krew w swoich stałych rejonach odpowiedzialności - zapowiada ppor. Jolanta Maciaszek, rzecznik prasowy 6 MBOT.
Żołnierze z 64. blp w Płocku będą oddawać krew w godzinach 9-13, cyklicznie dwa razy w tygodniu w krwiobusie stacjonującym przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Płocku przy ul. Medycznej 19.
Od 18 marca br. dowództwo WOT uruchomiło zdalny punkt bezpłatnej całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego.
- Jest ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać pomoc doświadczonych psychologów - dodaje ppor. Jolanta Maciaszek.
Pomoc psychologiczna jest też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.