reklama
reklama

Takiego programu jeszcze w Polsce nie było. Przebadają dzieci i określą czy mają predyspozycje do sportu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Takiego programu jeszcze w Polsce nie było. Przebadają dzieci i określą czy mają predyspozycje do sportu - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościStarostwo Powiatowe w Płocku wyłożyło pieniądze, a SPR Wisła Płock w porozumieniu z kliniką Rehasport przebadają dzieci. Prezes Artur Stanowski zapewnia, że technologia pozwala określić predyspozycje dzieci do uprawiania sportu - także piłki ręcznej. - Chcemy pokazać, że sport jest alternatywą i lekarstwem na zagrożenia, które czekają na nasze dzieci - mówił prezes SPR Wisły Płock.
reklama

Do dogadania tej umowy doszło błyskawicznie. Jak mówił prezes Artur Stanowski od telefonu do starosty minęły 2 tygodnie. W sali konferencyjnej Orlen Areny została podpisana umowa na pilotażowy projekt "Droga do mistrzostwa". Póki co objętych zostanie nim 100 dzieci w wieku od 12 do 15 lat ze szkół biorących udział w Powiatowej Akademii Piłki Ręcznej. 

- Fizjoterapeuci są w stanie wykazać od 0 do 100% jakie predyspozycje sportowe ma dziecko. Nie będzie mowy o dysycplinie, bo to zależy od chęci dziecka i decyzji rodziców - mówi Artur Stanowski, prezes SPR Wisły Płock. - To I etap. Kolejne etapy zakładają, że jeśli raporty pokażą, że ze 100 dzieciaków mamy 10 mega utalentowanych, z ogromną predyspozycją fizyczną i mentalną, jesteśmy w stanie ich "prowadzić". Nauczyciel wf-u otrzyma od trenerów zakres pracy z takim młodym sportowcem i za to jest wynagradzany, a po 6 lub 12 miesiącach sprawdzamy efekty. Jeśli potrzeba, przygotowujemy dla tych talentów program żywieniowy. 

reklama

Pilotażowy program finansuje Starostwo Powiatowe w Płocku.

- Od 3 lat prowadzimy wspólną inicjatywę dotyczącą Powiatowej Akademii Piłki Ręcznej. Najmłodsi mieszkańcy powiatu płockiego biorą udział w treningach piłki ręcznej, potem w Orlen Handball Mini Lidze i innych turniejach odbywających się na terenie powiatu płockiego. W tym projekcie biorą udział 4 szkoły. Teraz startujemy z nową edycją, przyłączyła się gmina Łąck. Maluchy z tego samorządu będą brały udział w powiatowej mini lidze piłki ręcznej.

Powiatowa Akademii Piłki Ręcznej będzie bazą do początku projektu - przebadannych metodą opracowaną przez Rehasport zostanie 100 chłopców i dziewczynek z 4 szkół: Radzanowo, Miszewo, Wyszogród i Bielsk. Na pilotaż starostwo wykłada 30 tys. złotych. Program zakłada jednak przebadanie 4500 dzieci. 

reklama

- To liczba, która mnie osobiście interesuje - mówi prezes Stanowski. - To nasza społeczna odpowiedzialność jako klubu sportowego. Chcę też wprowadzić czynnik medyczny do akademii. Bardzo bym chciał w naszym procesie wychowania położyć nacisk na medycynę, żebyśmy więcej wiedzieli. To świeży raport - przez 25 lat u dzieciakom przybyło średnio 7 kilogramów. To bardzo dużo. Zdaje się, że jesteśmy w Europie jesteśmy drudzy od końca. Chcemy reagować. 

Metoda pozwala ocenić m.in. wzrost dziecka. W sporcie, jak to w sporcie - gwarancji kariery jednak nigdy nie ma. Fizjoteraupeci z RehaSport na dniach przyjadą do szkół i na miejscu przebadają dzieci. W 1 szkole spędzą 1 dzień. 

reklama

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo