Reklama

Tak będzie wyglądał dworzec wodny [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Tak będzie wyglądał dworzec wodny [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest już projekt rekonstrukcji XIX-wiecznego dworca wodnego, który ma powstać nad Wisłą. Przystań będzie obsługiwała statki pasażerskie, znajdzie się w niej również niewielki hotel i sala konferencyjna. Ale budowa będzie dużo droższa niż planowano - może pochłonąć nawet 6 mln zł. Nie wiadomo, skąd wziąć takie pieniądze.

Jest już projekt rekonstrukcji XIX-wiecznego dworca wodnego, który ma powstać nad Wisłą. Przystań będzie obsługiwała statki pasażerskie, znajdzie się w niej również niewielki hotel i sala konferencyjna. Ale budowa będzie dużo droższa niż planowano - może pochłonąć nawet 6 mln zł. Nie wiadomo, skąd wziąć takie pieniądze.

Wiele miesięcy trwało opracowywanie koncepcji budowy przystani miejskiej, którą jako pomysł zgłoszony w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka, zaaprobowali płocczanie.  Przystań, która ma powstać nad Wisłą, będzie przypominać dworzec wodny działający nad rzeką od końca XIX wieku do lat 70. XX w., który obsługiwał statki pasażerskie w latach, gdy w pełni wykorzystywano jeszcze żeglugę rzeczną jako środek transportu. 

Wyłoniony w przetargu wykonawca - biuro Navi Ship Project opracował projekt i kosztorys tej nietuzinkowej inwestycji. Jak dowiedzieliśmy się od Huberta Woźniaka z biura prasowego, koncepcja zakłada bardzo wierne odtworzenie centrum świata wodnego sprzed ponad stulecia, a przy tym obiektu spełniającego współczesne normy bezpieczeństwa (koncepcja powstała według przepisów Polskiego Rejestru Statków, co oznacza, że spełnia rygory na bezpieczne użytkowanie obiektu).

Jak już pisaliśmy, oprócz podstawowej funkcji, czyli  obsługi pasażerów i statków pasażerskich, dworzec wodny będzie pełnił również funkcję hotelu, znajdzie się w nim także sala konferencyjna na ok. 40 osób. Dostęp do przystani, a także jej pokład będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przedziale hotelowym znajdą się pokoje gościnne dla co najmniej 14 osób

Pływający dworzec będzie zacumowany w nurcie rzeki od kwietnia do listopada na prawym brzegu Wisły, mniej więcej na wysokości ulicy Rybaki.

Przystań nie będzie miała własnego napędu. Na zimę ma być odholowywana do portu na Radziwiu. Dzięki stalowemu kadłubowi z odpowiednimi wzmocnieniami lodowymi jednostka będzie mogła stać w zimie na lodzie, nie trzeba będzie wyciągać jej na nabrzeże.

Według planów, przystań ma mierzyć ok.32 m długości, ponad 9 m szerokości całkowitej i ponad 7,5 m szerokości kadłuba. Przewidywana wysokość burty to ok. 3,25 m, a nadbudówki - 5,45 m.

Projekt i kosztorys są już gotowe, można by szukać wykonawcy. Jednak… Rekonstrukcja, a nie - jak w innych miastach - jedynie adaptacja, to przedsięwzięcie unikalne w skali kraju, ale, jak się okazało, również bardzo kosztowne. Projektant ocenia, że budowa przystani pochłonie aż 6 mln zł! To dwa razy tyle, ile przewidywał pierwszy budżet obywatelski, a przecież dworzec na rzece nie był jedynym zwycięskim projektem tej edycji. Po odjęciu kosztów projektu, nadzoru inżynieryjnego itd. miejskiej kasie na ten cel zostało ponad milion zł. To dużo, dużo za mało.

Ale Ratusz na razie nie zamierza składać broni w walce o realizację tego projektu. - Na razie analizujemy kosztorys, by ocenić, na ile jest on elastyczny i w jaki sposób można by zmniejszyć koszty - mówi Hubert Woźniak z Ratusza. - Następnie trzeba będzie rozważyć, czy jest szansa na wykorzystanie środków zewnętrznych.  Dokumentacja jest ważna pięć lat.

Wizualizacje - UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE