Reklama

Reklama

Szukają chętnych do pracy w Płocku i regionie. Zarobki? Po szkoleniu już prawie 4,5 tys. zł netto

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: TM

Szukają chętnych do pracy w Płocku i regionie. Zarobki? Po szkoleniu już prawie 4,5 tys. zł netto - Zdjęcie główne

foto TM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Będąc policjantem możesz robić w życiu wiele pożytecznego, służąc ludziom i dbając o ich bezpieczeństwo. To wyjątkowa profesja – wymagająca, ale jednocześnie dająca dużo satysfakcji i - jak chyba żadna inna - niesamowite możliwości rozwoju - zachęca mazowiecka policja.

Reklama

Brzmi zachęcająco, ale od razu w policji podkreślają, że zawód ten jest służbą i wymaga od kandydatów określonych predyspozycji, trzeba być odważnym, silnym psychicznie i odpornym na stres. 

W tym roku na Mazowszu przyjęcia do pracy zaplanowano 27 lutego, 5 maja, 3 lipca, 23 sierpnia, 27 października i 28 grudnia m.in. w Radomiu, Płocku, Gostyninie i Sierpcu.

Praca w policji w Płocku i regionie

Do dyspozycji jest kilka pionów: prewencji, kryminalny, śledczy i logistyki.

- Każdy, kto rozważa służbę,  może odpowiedzi na swoje pytania znaleźć na stronach internetowych lub w bezpośrednim kontakcie z pracownikami wydziałów kadr najbliższej dla siebie komendy wojewódzkiej/miejskiej/powiatowej - informuje mazowiecka policja.

Wynagrodzenie policjanta to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego lub funkcyjnego i za stopień. Policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. To wszystko sprawia, że zawód policjanta pod względem finansowym jest całkiem atrakcyjny dla młodych ludzi.

Policja. Na jakie zarobki można liczyć? 

Obecnie w polskiej Policji służbę pełni ok. 100 tys. funkcjonariuszy, w tym na stanowiskach wykonawczych (grupy zaszeregowania od 1 do 6) - ponad 84,8 tys. W tej liczbie mieści się w 1 grupie zaszeregowania ponad 3,8 tys. kursantów (3,9 proc. ogółu policjantów). W 2 i 3 grupie zaszeregowania zatrudnionych jest 15,3 tys. osób, w tym na etacie policjanta – 13,8 tys. (14,0 proc. ogółu funkcjonariuszy). 

W 4 grupie zaszeregowania - z najliczniejszym stanowiskiem „referent” - pełni służbę 18,2 tys. policjantów (18,5 proc. ogółu funkcjonariuszy). W 5 grupie zaszeregowania, gdzie najliczniejszymi stanowiskami są detektywi i asystenci, zatrudnionych jest blisko 28,0 tys. funkcjonariuszy (28,4 proc. ogółu), a w 6 grupie zaszeregowania o najliczniej występującym stanowisku specjalista i asystent — pozostaje w stosunku służbowym ponad 19,5 tys. policjantów (19,8 proc. ogółu). 

Ile można zarobić? Z danych za 2022 rok wynika, że kursant (1. grupa zaszeregowania), czyli funkcjonariusz, który przebywa na stacjonarnym szkoleniu podstawowym, zarabia miesięcznie „na rękę” średnio 3.539 zł – ma on zapewnione na czas kursu zakwaterowanie i wyżywienie.

Po zakończeniu szkolenia kursant zostaje mianowany policjantem w 2. grupie zaszeregowania, a jego zarobki rosną średnio o 934 zł do kwoty 4.473 zł. Wraz z nabywanym doświadczeniem i pokonywaniem kolejnych szczebli zawodowych rośnie także uposażenie. I tak na stanowisku referenta (3. grupa) średnia miesięczna pensja wynosi 4.708 zł, a na stanowisku dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego (4. grupa) – średnio 4.908 zł. 

Zarobki w policji. A jeśli zostaniesz detektywem?

W 5 grupie najwięcej osób zatrudnionych jest na etacie detektywa i asystenta ze średnim uposażeniem 5.320 zł. Szóstą grupę zaszeregowania stanowią policjanci zajmujący stanowiska między innymi dyżurnego i specjalisty – średnie miesięczne zarobki w tym przypadku wynoszą 5.887 zł.

A jeśli ktoś zrobi karierę i zostanie komendantem powiatowym, może liczyć na 9.135 zł, komendantem wojewódzkim – 11.704 zł, zastępcą komendanta głównego – 16.462 zł, a komendantem głównym Policji – na 17.865 zł "do ręki".

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy