Reklama

Straż miejska rozpoczęła kontrole. Są pierwsze mandaty

Opublikowano:
Autor:

Straż miejska rozpoczęła kontrole. Są pierwsze mandaty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sezon grzewczy się rozpoczął, więc strażnicy miejscy zaczęli kontrolować czym palimy w piecach. Jak na razie wystawiono dwa mandaty za używanie niewłaściwych materiałów opałowych.

Sezon grzewczy się rozpoczął, więc strażnicy miejscy zaczęli kontrolować czym palimy w piecach. Jak na razie wystawiono dwa mandaty za używanie niewłaściwych materiałów opałowych. 

W Płocku uprawnienia do kontrolowania domowych palenisk ma 50 strażników miejskich. Kontrolowane są domy jednorodzinne i kamienice. Mniej więcej w połowie września temperatura spadła, płocczanie zaczęli korzystać z kotłowni, a strażnicy ruszyli do kontroli. We wrześniu dwie z nich zakończyły się wystawieniem mandatu karnego. 

- Wiele interwencji jest wszczynanych po zgłoszeniach od mieszkańców, dotyczących nadmiernego zadymienia danej okolicy. Ponadto działania mające na celu walkę ze smogiem podejmowane są również jako interwencja własna funkcjonariuszy - mówi Jolanta Głowacka, rzeczniczka prasowa płockiej straży miejskiej. 

Od początku  2019 r. strażnicy dokonali dokładnie 406 kontroli przydomowych kotłowni. Sprawdzano prowadzoną dokumentację w zakresie gospodarowania odpadami oraz rodzaj używanego paliwa. Ujawniono 49 wykroczeń, w związku z czym:

  • nałożono 25 mandatów karnych,
  • udzielono 13 pouczeń,
  • w 9 sprawach prowadzone są czynności wyjaśniające,
  • 2 wnioski skierowano do sądu.

Jak przypomina rzeczniczka, płoccy strażnicy miejscy uprawnienia do kontroli domowych decyzją prezydenta Andrzeja Nowakowskiego uzyskali w 2014 roku. W ramach udzielonego upoważnienia kontrolujący jest uprawniony do:

  • wstępu także wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 – 22.00 – na pozostały teren,
  • przeprowadzenia czynności kontrolnych i żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
  • żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mający związek z problematyką kontroli.
Odmowa lub utrudnianie kontroli to przestępstwo, za które zgodnie z art. 225 kodeksu karnego grozi do 3 lat pozbawienia wolności. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE