Reklama

Stężenie benzenu skoczyło do góry. Mamy się czego obawiać?

Opublikowano:
Autor:

Stężenie benzenu skoczyło do góry. Mamy się czego obawiać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aż 560 proc. normy - stężenie benzenu w płockim powietrzu było wczoraj bardzo wysokie. Media społecznościowe obiegły w nocy zdjęcia aplikacji informującej o jakości powietrza. Sytuacja ta bardzo zaniepokoiła mieszkańców.

Aż 560 proc. normy - stężenie benzenu w płockim powietrzu było wczoraj bardzo wysokie. Media społecznościowe obiegły w nocy zdjęcia aplikacji informującej o jakości powietrza. Sytuacja ta bardzo zaniepokoiła mieszkańców.

Internauci byli zszokowani większym stężeniem benzenu. Pan Jakub podzielił się nami zdjęciami z aplikacji "Zanieczyszczenie Powietrza". Pomiary o 22:00 wskazywały 260 proc. normy w przypadku benzenu, a o godz. 23:00 - 560 proc. normy. 

Z samego rana zwróciliśmy się do służb odpowiedzialnych za monitoring stanu powietrza oraz PKN Orlen. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego potwierdziło, że odnotowało zwiększone stężenie benzenu, a prezydent został o tym poinformowany. Mieszkańcy jednak się nie skarżyli. 

Pytania skierowaliśmy też do płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska. WIOŚ na swojej stronie publikuje sprawozdania z obecności niebezpiecznych substancji. 18 czerwca w godzinach wieczornych rzeczywiście widać zwiększone stężenie benzenu. Najwyższą wartość osiągnął o 23:00, kiedy to stężenie wynosiło 28,2 mikrograma na metr sześcienny. Dla benzenu nie ma jednak normy godzinowej. Poziom dopuszczalny dla benzenu dla wartości średniorocznej wynosi 5 mikrogramów na metr sześcienny. Zsumowaliśmy wyniki stężenia benzenu z całego poprzedniego dnia ze stacji "Gimnazjum" i okazało się, że średnia z 18 czerwca to 3,875 mikrograma na metr sześcienny. 

- Pik jest związany z pracami remontowymi na Orlenie - mówi Dariusz Lasota, kierownik działu monitoringu środowiska w płockiej delegaturze WIOŚ. - Widać to po dwóch pochodniach, które też dość mocno hałasują. Wpływ Orlenu widać po kierunkach wiatru i wartościach. W przypadku benzenu obowiązuje norma roczna, więc nie można mówić o przekroczeniu norm. 

Jak uspokaja Lasota nie jest to wartość niebezpieczna dla zdrowia, choć mogło być uciążliwe dla mieszkańców ze względów zapachowych. 

- Często większe stężenie benzenu wiąże się z uciążliwościami zapachowymi - dodaje Lasota. - To rzeczywiście jeden z wyższych pików benzenu w ostatnim czasie. 

Skąd w aplikacji certyfikowanej przez Główny Inspektorat Środowiska pojawiła się wartość 560 proc.? Tego urzędnicy WIOŚ urzędnicy wyjaśnić nie potrafili. Ustaliliśmy, że prawdopodobnie jest to ustalane według polskiego indeksu jakości powietrza, według którego wartość 28,2 mikrograma na metr sześcienny oznacza "stan zły". Nie bierze ona jednak pod uwagę tego, że norma dla benzenu jest ustalana rocznie a nie godzinowo. 

Biuro prasowe PKN Orlen informuje, że ze wstępnych analiz nie wynika, aby za podwyższone stężenie benzenu odpowiadała instalacja w kombinacie. Jednocześnie zapewniają, że cały proces produkcyjny jest stale monitorowany. 

- W żadnym z obszarów nie były prowadzone prace, które powodowałyby wzrost immisji benzenu na stacjach monitoringowych - mówi Arkadiusz Ciesielski z biura prasowego koncernu. - Niemniej jednak nasi specjaliści wciąż analizują dane systemowe, aby dogłębnie ocenić zaistniałą sytuację.

Jak wyjaśnia, widoczne pochodnie to efekt postoju instalacji Olefin. 

- Zachodzący w nich proces spalania frakcji węglowodorowych od C1 do  C4 odbywa się w obecności pary wodnej, w związku z czym nie występują uciążliwości zapachowe, a pojawienie się płomienia na pochodni w żadnym wypadku nie oznacza większej emisji substancji do atmosfery poza emisją CO2 powstającą w wyniku pełnego spalania - tłumaczy Ciesielski. 

Jak dodaje, pochodnie będą widoczne nad zakładem prawdopodobnie do końca tygodnia. Związane jest to z procedurą bezpiecznego zatrzymania i uruchamiania instalacji. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE