Reklama

Spółdzielnia na Podolszycach ma już 30 lat [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Spółdzielnia na Podolszycach ma już 30 lat [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 13 maja minie dokładnie 30 lat od powstania Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani. Dziś w jej skład wchodzą 34 bloki i 33 lokale użytkowe. Zobaczcie na zdjęciach, jak zmieniały się Podolszyce i Zielony Jar przez trzy dekady.

13 maja minie dokładnie 30 lat od powstania Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani. Dziś w jej skład wchodzą 34 bloki i 33 lokale użytkowe. Zobaczcie na zdjęciach, jak zmieniały się Podolszyce i Zielony Jar przez trzy dekady.

Kilkadziesiąt lat temu teren dzisiejszych Podolszyc to było pustkowie. Nie dojeżdżała tam Komunikacja Miejska, a na pobliskich polach rolnicy uprawiali zboże. Widok zająców nikogo nie dziwił. 13 maja 1987 roku została zarejestrowana Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlani", która miała zająć się zagospodarowaniem osiedla Zielony Jar. 

- Pierwsze dwa budynki wielorodzinne oraz pierwsze domy jednorodzinne zostały oddane do użytku jesienią 1992 roku, a od wiosny 1993 r. do osiedla zaczyna docierać miejska komunikacja autobusowa - opisuje Jerzy Fiłoniuk, prezes spółdzielni.

Spółdzielnia była też prekursorem wprowadzenia w swoich blokach ogrzewania gazowego, co znacznie zmniejszyło koszty ciepłownicze. Od 2000 roku wszędzie, gdzie było to możliwe, zostały zainstalowane też mikrowęzły cieplne, które umożliwiły indywidualną gospodarkę ciepłem. Nowością na płockim rynku były też podziemne garaże.

"Budowlani" swój blok mają także w Wyszogrodzie, a to za sprawą prośby Zarządu Miasta i Gminy Wyszogród ws. problemu mieszkaniowego w mieście. W 2008 roku stanął tu 20-mieszkaniowy budynek.

Dziś w zasobach spółdzielni znajdują się łącznie 34 budynki wielorodzinne o powierzchni  45 tys. metrów kwadratowych oraz 33 lokale użytkowe o powierzchni 3,3 tys. metrów kwadratowych. 

- Kameralny charakter pełnych zieleni osiedli spółdzielni i stan ich utrzymania sprawiają, że należą one wciąż do najpopularniejszych w mieście i utrzymują najwyższe ceny rynkowe na rynku wtórnym - mówi prezes. 

Z okazji 30-lecia spółdzielnia przygotowuje piknik rodzinny. Będą m.in. animacje i konkursy z nagrodami, występ orkiestry strażackiej, quiz wiedzy o spółdzielni czy pokazy cyrkowe. To wszystko już w niedzielę 14 maja od godziny 12:00 na placu przy Armii Krajowej 16.

Więcej informacji można znaleźć w naszym dziale "Co? Gdzie? Kiedy?"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE