Obowiązek spisania wprost wynika z ustawy. Jeśli ktoś będzie unikał spisu, grozi mu kara grzywny - nawet do 5 tys. złotych. Obowiązkowy jest zapis internetowy - to nowość. Główny Urząd Statystyczny przewiduje oczywiście możliwość pomocy rachmistrza, zwłaszcza w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych - bezpośrednią lub telefoniczną.
I tu policja widzi pole do popisu dla oszustów.
- Szczególny apel kierujemy do seniorów. Prosimy również, aby porozmawiać ze swoimi bliskimi i ostrzec ich, że oszuści mogą wykorzystać ich ufność i próbować wyłudzić podczas spisu dane do kont bankowych. Porozmawiajmy, zanim będzie za późno - apeluje mł. asp. Marta Lewandowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku.
Jakie dane chce pozyskać GUS? To m.in. nasze dane osobwe, PESEL, płeć, miejsce urodzenia, adres zamieszkania. Statystyków interesuje też czy jesteśmy stałymi lokatorami, ile mieszkamy w danym miejscu czy mieszkamy sami czy z innymi osobami, a także nasz stan cywilny.
Na liście pytań nie ma jednak informacji o banku.
- Apelujemy aby ostrzec seniorów, że taki spis właśnie się rozpoczął i żeby pod żadnym pozorem danych do kont bankowych nie podawać!
Spis ludności potrwa do 30 września 2021 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.