Reklama

Śmieci. Płacą dwa razy za to samo?

Opublikowano:
Autor:

Śmieci. Płacą dwa razy za to samo? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zamieszanie z deklaracjami śmieciowymi po zmianie przepisów to kolejny temat podjęty podczas majowej sesji rady miasta. Radni opozycji zarzucili Ratuszowi nieprzygotowanie.

Zamieszanie z deklaracjami śmieciowymi po zmianie przepisów to kolejny temat podjęty podczas majowej sesji rady miasta. Radni opozycji zarzucili Ratuszowi nieprzygotowanie.

Radna PiS Wioletta Kulpa poruszyła temat zamieszania w związku z deklaracjami śmieciowymi. Po zmianie przepisów, to miasto musi odbierać śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne jak biura, sklepy, firmy, zakłady, szkoły, szpitale, hotele. Sęk w tym, że miasto nie może odbierać odpadów  pochodzących z działalności gospodarczej. Restauracje czy knajpki  muszą  więc - dowodziła radna Kulpa -  podpisywać z firmami oddzielne umowy na odbiór odpadów kuchennych. - A teraz wychodzi na to, że muszą składać deklaracje zerowe, co oznacza dla nich podwójne obciążenie tym samym podatkiem - przekonywała Wioletta Kulpa. - To tłamszenie działalności gospodarczej – uważa. Podobnie twierdzi radny Wojciech Hetkowski.

Według wiceprezydenta Dariusza Ciarkowskiego, należy wprowadzić rozgraniczenie między odpadami komunalnymi i bytowymi. - A teraz restauracje płacą firmie odbierającej odpady z tytułu prowadzonej działalności i Ratuszowi za przynajmniej najmniejszy pojemnik na 120 litrów – wcięła się Kulpa. - Nie przygotowaliście tego, tylko doprowadziliście do kolejek ratuszowym holu. Podobnie nie prowadziliście żadnego nadzoru, czy ktoś deklarujący selekcjonowanie odpadów rzeczywiście je przeprowadza. Coś takiego jest możliwe, ale w przypadków domków jednorodzinnych, nie bloków – kontynuowała Kulpa. Prosiła, by wyjść naprzeciw działającym firmom.

- Trudno jest określić, czy ktoś wyrzuca przysłowiowy papierek od cukierka – odezwał się wiceprezydent Ciarkowski. - Niektóre spółdzielnie rozwiesiły informacje o segregacji, niektóre nie.

Radna Kulpa nadal utrzymywała, że stare zasady były bardziej przyjazne przedsiębiorcom. - Podatek śmieciowy dotyczy działalności komunalnej, więc nie jest to podwójne opodatkowanie za to samo - odpierał wiceprezydent.

Radny PiS Andrzej Aleksandrowicz zainteresował się zamieszaniem z ponownymi deklaracjami śmieciowymi, ponieważ część mieszkańców (w tym podlegający Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej) nie była o niczym informowana, natomiast pierwotny termin na złożenie już upłynął. Prosił o jasną informację w tej kwestii. Dariusz Ciarkowski odpowiedział, że choć zdaje sobie sprawę z dodatkowych obowiązków dla spółdzielni mieszkaniowych, to nie może ich zwolnić tych zadań, które wynikają ze zmiany przepisów prawa.

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE