Reklama

SLD "ubrało" Krzywickiego w koszulkę i przedstawiło wyborcze propozycje

Opublikowano:
Autor:

SLD "ubrało" Krzywickiego w koszulkę i przedstawiło wyborcze propozycje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Z głupoty już chyba żeśmy się wyleczyli. W związku z tym nie będziemy zgłaszali Magdaleny Ogórek jako kandydatki na prezydenta i nie będziemy 8 proc. wspólnie z Januszem Palikotem robili. Za głupotę zresztą już przepraszałem – stwierdził w piątek Włodzimierza Czarzasty podczas przedstawiania kandydatów Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem.

–  Z głupoty już chyba żeśmy się wyleczyli. W związku z tym nie będziemy zgłaszali Magdaleny Ogórek jako kandydatki na prezydenta i  nie będziemy 8 proc. wspólnie z Januszem Palikotem robili. Za głupotę zresztą już przepraszałem – stwierdził w piątek Włodzimierza Czarzasty podczas przedstawiania kandydatów Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem.

Ludwik Krzywicki w koszulce z napisem „Konstytucja”, a tuż obok niego, na skwerze, wianuszek kandydatów Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem. Tak w piątek zainaugurowano kampanię w nadchodzących wyborach samorządowych. Do urn wyborcy pójdą 21 października.

Przypomnijmy, że lista SLD ma charakter koalicyjny. To połączenie płockich struktur Sojuszu z kandydatami ze stowarzyszenia Płock TuMy, partii Nowy Zielony Płock, a także Klubu Niezależnej Myśli Politycznej. Mówiła o tym przewodnicząca płockiego SLD, Litosława Koper: - W naszej drużynie są osoby o lewicowych poglądach, ale również niezwiązane z żadnymi partiami czy ugrupowaniami. To ludzie, którzy chcą działać na rzecz naszego miasta. Nie znajdzie się tu natomiast takich, którzy zmieniają barwy i poglądy zależnie od tego, z której strony akurat wieje wiatr przedwyborczych sondaży.

Warto dodać, że w wyniku poprzednich wyborów z list SLD do Rady Miasta Płocka dostał się Wojciech Hetkowski i Jacek Jasion. O ile ten pierwszy pozostał przy SLD, tak ten drugi wybrał listę Platformy Obywatelskiej.

Dlaczego na Krzywickiego nałożono kształt koszulki z napisem „Konstytucja”? – Samorząd powinien być jak najdalej od wielkiej polityki rozgrywającej się na salach i w kuluarach parlamentu – kontynuowała Koper. – Tak jak z dala od doraźnej polityki powinna być Konstytucja. Codziennie jednak widzimy i czytamy, że ten jakże ważny dla każdego z nas dokument jest bezpardonowo atakowany przez partię rządzącą. Nie omija to także samorządów. Wielu politykom nie podoba się, że na poziomie lokalnym o sprawach najbliższych obywatelom mogą decydować ludzie niezależni od widzimisię prezesa Polski. Z tego też względu inauguracja kampanii odbyła się przed pomnikiem Ludwika Krzywickiego – wybitnego płocczanina przełomu XIX i XX wieku, absolwenta Małachowianki, dziennikarza, pisarza, wykładowcy, naukowca i jednego z prekursorów polskiej socjologii. Człowieka związanego z pozytywizmem, a później lewicową myślą polityczną i ekonomiczną. Ja widać również obrońcę polskiej Konstytucji, który z okazji dzisiejszego spotkania przywdział, coraz popularniejszą wśród pomnikowych osobistości, okolicznościową koszulkę.

Odniosła się także do list z kandydatami: – Jesteśmy ludźmi, których połączył Płock. Wywodzimy się z różnych środowisk, jesteśmy w różnym wieku i mamy różne doświadczenia życiowe. Mamy w drużynie specjalistów z wielu dziedzin – samorządowców z wieloletnim stażem, oświatowców, ludzi kultury, ekspertów w sprawach służby zdrowia, sportu, bezpieczeństwa, ekologii oraz osoby związane ze służbami mundurowymi. Wszystkich nas łączą ideały socjaldemokracji. Nie zapominamy również o parytetach. W trzech okręgach liderkami naszych list są kobiety i to nie przypadkowe osoby, ale panie od lat zaangażowane w życie społeczne i w obronę swoich praw.

[ZT]20339[/ZT]

„Jedynką” do sejmiku w okręgu płocko-ciechanowskim będzie Włodzimierz Czarzasty.

–  Więcej inwestycji w człowieka niż w infrastrukturę. Gratuluję programu z taką właśnie zasadą – mówił Włodzimierz Czarzasty. – Łącznie w tych wyborach SLD razem ze swoimi partnerami na listach wystawia około 20 tys. osób. Wszyscy posłowie SLD startują w wyborach do sejmiku, bo uznaliśmy, że to taki czas, kiedy trzeba położyć wszystkie ręce na pokład. I tak się dzieje. Życzę szczęścia, bo jest nam potrzebne. Z głupoty już chyba żeśmy się wyleczyli. W związku z tym nie będziemy zgłaszali Magdaleny Ogórek jako kandydatki na prezydenta i nie będziemy 8 proc. wspólnie z Januszem Palikotem robili. Za głupotę zresztą już przepraszałem. Głupota była również przy moim udziale. SLD to jedyna partia poza parlamentem, która w sondażach wypada stabilnie. Trzymam za was i za siebie kciuki. A za Płock bardzo mocno.

Wojciech Hetkowski przedstawił zarys programu (bardziej uszczegółowiony zostanie później). Oto najważniejsze punkty:

- czystość powietrza, zazielenienie miasta (patrol EKO, utworzenie parku centralnego i mini parków na osiedlach, zabezpieczenie w corocznym budżecie miasta min. 6 mln zł na rozwój i konserwację terenów zielonych, powołanie w Ratuszu zespołu ekspertów na bieżąco analizujących stan płockiego środowiska z bieżącymi, długofalowymi propozycjami rozwiązywania problemów),

- powstrzymanie niekorzystnych zjawisk demograficznych (m.in. mieszkania dla młodych z obniżeniem rygorystycznego kryterium dochodowego, zapewnienie dostępności do żłobków i przedszkoli, przy czym placówki miałyby być bezpłatne, darmowe przejazdy dla uczniów komunikacją miejską, finansowanie in vitro i innych programów prokreacyjnych, stworzenie i finansowanie programów opieki nad kobietami w ciąży i noworodkami, powołanie pełnomocnika prezydenta ds. aktywizacji gospodarczej i zawodowej, przygotowanie terenów dla przedsiębiorców, a także pod budownictwo jednorodzinne, działania na rzecz uatrakcyjnienia oferty uczelni wyższych),

- działania na rzecz seniorów (utworzenie Samorządowego Domu Opieki Społecznej, utworzenie na każdym osiedlu centrów aktywności społecznej, przycisk życia na koszt miasta, program bezpłatnych badań profilaktycznych, rozbudowa oddziału geriatrii, wprowadzenie Karty Seniora),

- inwestycje miejskie (budowa bezkolizyjnego skrzyżowania Trasa Popiełuszki – Wyszogrodzka, dwupasmowe wyloty ulic do granic miasta, trzeci most kolejowo-drogowy, zdecydowane zwiększenie nakładów na budowę i modernizację ulic wewnątrz osiedli, budowa min. 40 mieszkań komunalnych rocznie, przygotowanie terenów inwestycyjnych),

- rewitalizacja starówki (przeznaczenie min. 5 proc. dochodów własnych miasta na odbudowę i remonty starych zasobów mieszkalnych, opracowanie programu zasiedlania zasobów mieszkaniowych na starówce gwarantujących korzystne tendencje demograficzne aktywizujące tę część miasta, podjęcie natychmiastowych działań związanych z powstrzymaniem degradacji i rewitalizacją obiektów i samego parku na Górkach, zabezpieczenie skarpy na całej jej długości)

- kultura (zdecydowane zwiększenie finansowania przedsięwzięć poza tzw. kulturą masową, wsparcie Biblioteki im. Zielińskich, utworzenie we współpracy z TNP stałej ekspozycji z zasobów tej placówki, podjęcie działań związanych z budową sali koncertowej z perspektywą utworzenia filharmonii, sukcesywne tworzenie filii MDK-u i POKiS-u na większości osiedli, dalsze rozsądne wsparcie finansowe imprez masowych kojarzonych z Płockiem np. Audioriver, zwiększenie środków finansowych na stypendia dla młodych płocczan wyróżniających się artystycznymi talentami)

- sport i rekreacja (m.in. zwiększenie wydatków na sport dzieci i młodzieży, budowa stadionu Wisły Płock, rozbudowa stadionu miejskiego na potrzeby lekkoatletów, budowa orlików na osiedlach ich pozbawionych, budowa nowych basenów na osiedlu Skarpa i w lewobrzeżnej części miasta, kontynuowania prac związanych z powstaniem aquaparku w formule PPP)

- zdrowie (rozbudowa i modernizacja Szpitala Św. Trójcy, wsparcie działań związanych z powstaniem oddziały onkologicznego, stworzenie programu badan profilaktycznych z uwzględnieniem chorób onkologicznych, układu krążenia i patologii ciąży, zapewnienie w budżecie miasta środków na dofinansowanie świadczeń medycznych, które nie zostały pokryte przez NFZ, opieka stomatologiczna i pielęgniarska w szkołach, godne warunki pracy i płacy dla personelu szpitalnego, przychodni i placówek opiekuńczych)

- opieka nad niepełnosprawnymi i rodzinami z niepełnosprawnością (likwidacja barier architektonicznych, preferencje w przydziałach mieszkań z pełnym dostosowaniem lokali, bon na bezpłatne świadczenia rehabilitacyjne po wykorzystaniu świadczeń w ramach NFZ, wspieranie i tworzenie programów aktywności zawodowej dla niepełnosprawnych i ich rodziców, wspieranie nauczycieli, działalności klas i oddziałów integracyjnych w szkołach i przedszkolach)

- współpraca miasta z innymi podmiotami (w takich sprawach jak przebieg trasy S-10 czy ogólnokrajowych połączeń komunikacyjnych, budowa mostu kolejowo-drogowego, wykorzystanie potencjału rzeki Wisły, a także poprawa relacji z PKN Orlen)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE