Reklama

Ślady okrutnych zbrodni w 200 miejscach

Opublikowano:
Autor:

Ślady okrutnych zbrodni w 200 miejscach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 200 historii miejsc opowiedzianych przez pryzmat losów konkretnych ludzi – ofiar zbrodni bezpieki, to główna treść albumu, który zostanie zaprezentowany dzisiaj w Książnicy Płockiej podczas spotkania z dr. Tomaszem Łabuszewskim z IPN, redaktorem naukowym przewodnika.

Ponad 200 historii miejsc opowiedzianych przez pryzmat losów konkretnych ludzi – ofiar zbrodni bezpieki, to główna treść albumu, który zostanie zaprezentowany dzisiaj w Książnicy Płockiej podczas spotkania z dr. Tomaszem Łabuszewskim z IPN, redaktorem naukowym przewodnika.

Jak informuje warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, album „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956”stanowi pierwszą próbę skatalogowania miejsc zbrodni komunistycznych od końca wojny do 1956 r. W książce znajdziemy ponad 1,5 tys. fotografii z relacjami (współczesne i z lat wcześniejszych) przedstawiające miejsca kaźni bezpieki - siedziby powiatowych i wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa, a także Głównego Zarządu Informacji, więzienia i obozy podległe Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, tajne areszty i placówki sowieckiego aparatu bezpieczeństwa – NKWD i Smiersza, a także tajne miejsca pochówków.

W sumie album przedstawia 200 z 500 miejsc represji komunistycznych od Świnoujścia po Rzeszów skatalogowanych podczas ogólnopolskiego projektu edukacyjno-dokumentacyjnego IPN z udziałem szkół z całej Polski, stając się ważnym świadectwem masowych zbrodni i terroru jako środków utrwalania władzy sowieckiej oraz próbą uratowania pamięci o ofiarach zbrodniczego systemu. - Jesteśmy to winni tysięcy więzionych, torturowanych i zamęczonych - napisał we wstępie do albumu dr Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Pomysłodawcą projektu „Śladami zbrodni”, a także redaktorem naukowym publikacji, jest historyk IPN, dr Tomasz Łabuszewski. Będzie on gościem dzisiejszego spotkania w Książnicy Płockiej. Start godz. 17.00, wstęp jest bezpłatny.

Fot. Dawna siedziba UB w Płocku przy 1 Maja - jedno z miejsc skatalogowanych w ramach projektu „Śladami zbrodni” (inne to m.in. Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Płocku czy płockie więzienie)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE