Reklama

Skazani chcą pracować. Ale prawie wszyscy... tylko na Zachodzie

Opublikowano:
Autor:

Skazani chcą pracować. Ale prawie wszyscy... tylko na Zachodzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W płockim Zakładzie Karnym zakończyły się warsztaty z zakresu poradnictwa zawodowego dla osób, które niedługo wyjdą na wolność. 90 proc. z nich deklaruje zamiar wyjazdu do pracy zagranicę.

W płockim Zakładzie Karnym zakończyły się warsztaty z zakresu poradnictwa zawodowego dla osób, które niedługo wyjdą na wolność. 90 proc. z nich deklaruje zamiar wyjazdu do pracy zagranicę.

Warsztaty odbywają się co kilka miesięcy już od ok. 20 lat. Prowadzone są w formie czterech spotkań, dotyczą poradnictwa zawodowego oraz aktywnych metod poruszania się po rynku pracy. Warsztaty przeznaczone były dla osób osadzonych, które w najbliższym czasie opuszczą zakład karny. W najbliższym nie znaczy wcale za tydzień czy dwa, ale np. za kilka miesięcy czy nawet pół roku.

Zajęcia dla kilkunastu skazanych poprowadzili doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku Agnieszka Barankiewicz i Edyta Cichocka we współpracy z kapitan Anną Ostrowską z Zakładu Karnego w Płocku. Mężczyźni byli głównie w wieku 20-40 lat. Część z nich odsiaduje kolejne wyroki, część odbywa karę np. za niepłacenie alimentów. Duża część w tej grupie to mieszkańcy Płocka i powiatu. 

- Zaskoczyła mnie otwartość uczestników zajęć, byli bardzo aktywni, zaangażowani, dopytywali o szczegóły, na przykłady różne akty prawne - mówi Edyta Cichocka z PUP. - Chętnie też opowiadali o swoich dobrych i słabszych stronach w odniesieniu do rynku pracy. 

Uczestnicy określili swoje predyspozycje oraz zainteresowania zawodowe, nauczyli się przygotowania życiorysu i listu motywacyjnego, a także zaprezentowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Poznali również prawa i obowiązki  bezrobotnych, dowiedzieli o formach pomocy z urzędu. Były też konsultacje indywidualne.

Jak skazani widzą swoje szanse powrotu na rynek pracy lub podjęcia pierwszego zatrudnienia?

- Bardzo optymistycznie. Są przekonani, że poprzedni pracodawcy na nich czekają, że po wyjściu na wolność nie mieliby problemów z posadą - mówi Edyta Cichocka. - Co ciekawe, 90 proc. z nich deklaruje jednak chęć wyjazdu do pracy zagranicę, głównie do Niemiec, Anglii, Holandii. Reszta, czyli symboliczne 10 proc., planuje rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Kolejne zajęcia tego typu odbędą się prawdopodobnie w lutym.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE