W Polsce święto mam obchodzimy od lat 20. XX wieku. W tym dniu każdy, niezależnie od wieku przypomina sobie, że jest dzieckiem, a kwiaciarnie kolejny raz w roku przeżywają oblężenie.
Okazuje się, że na świecie święto to jest obchodzone w ponad 40 krajach, a w większości z nich dzień ten wypada w drugą niedzielę maja, tak jest np w USA. Ale już w Indonezji Święto Matki przypada 22 grudnia, a w Norwegii święto obchodzone jest w drugą niedzielę lutego. W Wielkiej Brytanii i Irlandii przypada natomiast w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
Korzeni tego święta możemy dopatrywać się w starożytnym kulcie, jakim Grecy i Rzymianie otaczali boginie symbolizujące płodność i urodzaj. Współczesna tradycja świętowania Dnia Matki pochodzi jednak ze Stanów Zjednoczonych, gdzie Anna Jarvis, amerykańska aktywistka, po śmierci swojej matki, podjęła działania, by ustanowić święto matek i dopięła swoich starań. W 1914 roku Kongres podjął decyzję o ustanowieniu Dnia Matki świętem narodowym, które ma miejsce w każdą, drugą niedzielę maja.
Święto dotarło także do Polski, obchodzono je po raz pierwszy w Krakowie w latach 20. XX wieku. Polska jest jedynym krajem, w którym Dzień Matki obchodzony jest 26 maja.
Co kraj to obyczaj, w Australii np. dzieci w Dniu Matki przypinają do ubrań goździki. Kolorowe oznaczają, że mama danej osoby żyje. Białe goździki są wyrazem hołdu dla mamy, która odeszła. W Meksyku natomiast jest to jedno z najważniejszych świąt w roku, a jego celebrowanie zaczyna się mszą i uroczystym śniadaniem.
Nie ważne jednak, jak obchodzimy ten dzień. Ważne, że pamiętamy o mamach nie tylko w dniu ich święta.