Dziewięcioletni samiec przyjechał z angielskiego ZOO Bristol. Do niego dołączyła siedmioletnia samica, która trafiła do płockiego ogrodu zoologicznego z węgierskiego ZOO Szeged. To bardzo rzadko spotykane małpki.
W płockim zoo w maju, po raz pierwszy w historii, rozpoczęli hodowlę lwiatek złotych.
- Bardzo liczymy na to, iż para przypadnie sobie do gustu i pojawią się młode, które z uwagi na niską liczebność tego gatunku, są bardzo pożądane - mówią pracownicy.
A widoki na to są całkiem dobre, ponieważ pracownicy dodają, że najwyraźniej już się polubiły. - Samiec chodzi za samicą krok w krok, a raczej skok w skok.
„Złotą parę” można już podziwiać w pomieszczeniu wewnętrznym Pawilonu Tamaryn i Marmozet.
Lwiatka złota to jeden z najbardziej zagrożonych naczelnych na świecie. W 1981 roku ilość osobników w naturze nie przekraczała 200. Na szczęście podjęte próby reintrodukcji (odbudowania populacji w miejscu ich występowania) zakończyły się sukcesem. Dzięki programom hodowli w ogrodach zoologicznych obecnie liczebność lwiatek utrzymuje się na stabilnym poziomie ok.1000 osobników. Zwierzęta te żyją w lasach deszczowych (pas nadmorski) na północny - wschód od Rio de Janeiro w Brazylii. Żywią się głównie owocami, owadami i drobnymi kręgowcami. Samica rodzi 1-2 młode, którymi opiekują się oboje rodzice.