reklama
reklama

Ruszyły szczepienia służb mundurowych. Komendanci mają je już za sobą [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowane zostały szczepienia służb mundurowych; jako pierwszy szczepionkę przyjął Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz komendanci lub zastępcy komendantów pozostałych służb podległych MSWiA oraz Służby Więziennej.
reklama

W środowej konferencji inaugurującej szczepienia służb mundurowych wziął udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży oraz komendanci lub zastępcy komendantów służb podległych MSWiA i Służby Więziennej.

Jako pierwsi szczepionkę przyjęli: Komendant Główny Policji gen. insp Jarosław Szymczyk, Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant SOP mjr Paweł Olszewski, zastępca KG SG Jacek Bajger oraz zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk. Zaszczepionych zostało również 10 funkcjonariuszy liniowych, po dwie osoby z każdej formacji.

Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży podczas konferencji inaugurującej program szczepień zwrócił uwagę, że przedstawiciele służb mundurowych "każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli, a od roku są na pierwszej linii trudnej walki z pandemią koronawirusa".

- Policja kontroluje obowiązek przestrzegania kwarantanny, patroluje ulice, sprawdzając, czy realizowany jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Straż Graniczna kontroluje obecnie granicę południową pod kątem sprawdzania, czy osoby ją przekraczające posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu lub negatywny test na koronawirusa. Straż pożarna pomaga obywatelom dotrzeć do punktów szczepień. To tylko wybrane z tych działań, które funkcjonariusze wypełniają w tej bardzo trudnej walce, wykazując się ogromnym poświęceniem. Niejednokrotnie ponosząc ofiary – powiedział wiceszef MSWiA.

Z danych przedstawionych przez Pobożego wynika, że 20 tysięcy funkcjonariuszy policji, czyli 1/5 ogółu, zachorowało na COVID-19. Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia rozpoczną się 22 lub 29 marca.

- Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć proces szczepień tydzień przed terminem, z użyciem bezpiecznej i dobrej szczepionki jaką jest szczepionka AstraZeneca. Cieszę się, że możemy zrobić to tu, w Szpitalu Narodowym - powiedział wiceszef MSWiA.

Poboży dodał, że proces szczepień funkcjonariuszy będzie się odbywał w szpitalach węzłowych oraz w 133 placówkach służby zdrowia.

W inauguracji wzięli udział komendanci lub zastępcy służb podległych MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Pierwszym zaszczepionym funkcjonariuszem w Polsce został w środę po godz. 14 Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk. Szczepienia dokonał dyrektor CSK MSWiA w Warszawie prof. Waldemar Wierzba. Następnie zaszczepiono komendantów lub zastępców komendantów pozostałych służb podległych MSWiA i Służby Więziennej.

Dyrektor CSK MSWiA w Warszawie prof. Waldemar Wierzba, w imieniu wszystkich pracowników i pacjentów szpitala MSWiA podziękował przedstawicielom służb mundurowych podległych MSWiA oraz innym służbom, w tym żołnierzom WOT.

- Nie wszyscy wiedzą, że policjanci, a przede wszystkim funkcjonariusze straży pożarnej byli z nami w szpitalu od samego początku. To, że pan minister nas chwali - za co bardzo dziękuję - nie jest tylko i wyłącznie naszą zasługą. To jest również zasługa naszych kolegów, którzy nas wspierali - powiedział.

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zaznaczył, że rozpoczęcie szczepień funkcjonariuszy służb traktuje "jako wyraz szczególnej troski o formację, która na co dzień odgrywa ogromna rolę w państwie polskim, a sposób szczególny w czasie trwającej pandemii".

- To jest troska i o funkcjonariuszy i o ich najbliższych, ale także - a może przede wszystkim - troska o tych, z którymi na co dzień funkcjonariusze polskiej policji się stykają - powiedział.

Dodał, że w skali doby to jest ok. 40 tys. kontaktów na linii policjant - obywatel.

Szymczyk zachęcił funkcjonariuszy, którzy jeszcze nie zdecydowali się na szczepienie, "aby włączyć się w ten proces".

- Wierzę, że będzie nas funkcjonariuszy każdego dnia coraz więcej - powiedział.

Również szef PSP Andrzej Bartkowiak, zwracając się do strażaków, zaapelował o to, by się zaszczepili.

- Proszę, apeluję, namawiam. Zaszczepcie się, jesteście na pierwszej linii frontu, musicie ratować, a żeby ratownik mógł ratować musi być zdrowy - powiedział i podziękował za zaangażowanie się strażaków m.in. w dowożenie osób potrzebujących do punktów szczepień.

Szef SOP Paweł Olszewski zaznaczył, że szczepienia służb mundurowych są bardzo istotną kwestią w kontekście całego systemu bezpieczeństwa państwa.

- Funkcjonariusz zaszczepiony to funkcjonariusz zdrowy, który w pełni realizuje powierzone zadania służbowe. To formacja, która posiada odpowiednią zdolność bojową. To wszystko składa się na sprawny i stabilny system bezpieczeństwa w Polsce - powiedział.

Zastępca szefa SG Jacek Bajger wskazał, że funkcjonariusze SG wykonują codziennie dziesiątki tysięcy czynności administracyjnych ukierunkowanych przede wszystkim na osoby przekraczające granicę państwa, ale także wobec cudzoziemców podczas kontroli legalności ich pobytu i zatrudnienia na terytorium kraju.

- Żebyśmy mogli wrócić do takiej normalności w realizacji swoich zadań, żebyśmy zachowali bezpieczeństwo zdrowotne konieczne są szczepienia - powiedział.

Wyraził też nadzieję, że szczepienia przyczynią się "do podniesienia poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno obywateli, z którymi mamy do czynienia jak i nas - funkcjonariuszy SG - i ich rodzin".

Zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk zaznaczył, że po 12 miesiącach zmagania się z pandemią bardzo wyraźnie widać, "że mury więzienia nie są przeszkodą dla koronawirusa".

- W chwili obecnie jedynym racjonalnym sposobem na to, żeby ograniczyć falę zakażeń, by chronić własne zdrowie, zdrowie funkcjonariuszy i pracowników, zdrowie naszych rodzin, zdrowie także osób pozbawionych wolności - jedynym racjonalnym działaniem jest zaszczepienie się - wskazał.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama