Reklama

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie dostanie 210 tys. osób

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie dostanie 210 tys. osób - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez najbliższe trzy miesiące będzie trwała kwalifikacja wojskowa. Na komisjach w całym kraju stawi się ok. 210 tys. osób. W poniedziałek rozpoczęła się kwalifikacja dla mieszkańców powiatu, a płocczanie przed komisją zaczną stawać od 22 marca.

Przez najbliższe trzy miesiące będzie trwała kwalifikacja wojskowa. Na komisjach w całym kraju stawi się ok. 210 tys. osób. W poniedziałek rozpoczęła się kwalifikacja dla mieszkańców powiatu, a płocczanie przed komisją zaczną stawać od 22 marca. 

Uspokajamy jednak, żeby nie mylić kwalifikacji wojskowej z powołaniem do wojska. Od 2009 roku Polska armia jest w pełni zawodowa.  Od tego czasu przymusowego poboru do wojska nie ma, ale na komisji wojskowej stawić się trzeba. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 4 lutego do 26 kwietnia. Wezwań może spodziewać się ok. 210 tys. osób. Płocczanie nie muszą się obawiać-każdy dostanie imienne wezwanie od prezydenta miasta. Początek kwalifikacji w mieście przypada w tym roku na 22 marca. 

W 2019 roku na komisji stawić muszą się: 

  • mężczyźni urodzeni w 2000 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 1995—1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby urodzone w latach 1998-1999, które:
    - zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
    - zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w PP2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944).
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

W tym roku przed komisją stanie 589 płocczan urodzonych w 2000 roku, 112 urodzonych przed 200 rokiem oraz 31 kobiet. Płocczanie stawiają się na komisji nr przy ul. Łukasiewicza 28, zaś mieszkańcy powiatu przy ul. Kilińskiego 12. 

Komisja może przyznać jedną z czterech kategorii:

A - zdolny do czynnej służby wojskowej

B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej

D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej

E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE