Reklama

Rusza nabór do szkoły muzycznej

Opublikowano:
Autor:

Rusza nabór do szkoły muzycznej  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy dwie wiadomości dla muzykalnych płocczan, zwłaszcza tych najmłodszych. Po pierwsze, w przyszłym tygodniu rozpoczynają się przesłuchania w kolejnej odsłonie ogólnopolskiego konkursu skrzypcowego. Po drugie - ruszył nabór do szkoły muzycznej.

Mamy dwie wiadomości dla muzykalnych płocczan, zwłaszcza tych najmłodszych. Po pierwsze, w przyszłym tygodniu rozpoczynają się przesłuchania w kolejnej odsłonie ogólnopolskiego konkursu skrzypcowego. Po drugie - ruszył nabór do szkoły muzycznej.

Już w poniedziałek 7 marca ruszają przesłuchania konkursowe w dziewiątej edycji Ogólnopolskich Spotkań Skrzypcowych im. prof. Mirosława Ławrynowicza organizowanych rokrocznie przez płocką szkołę muzyczną oraz Płockie Towarzystwo Muzyczne im Wacława Lachmana. - Bardzo ważną cechą Spotkań jest, to że nie jest to kolejny konkurs, a możliwość wymiany doświadczeń pedagogów oraz konsultacji metod kształcenia z najwybitniejszymi nauczycielami skrzypiec - podkreślają organizatorzy. - Promowanie młodych skrzypków odbywa się głównie poprzez fundowanie najlepszym udziału w kursach mistrzowskich, wyposażenie ich w instrumenty lutnicze, akcesoria i literaturę skrzypcową.

Przesłuchania, w których udział weźmie blisko 60 uczestników z całej Polski (20 w grupie pierwszej, 29 w grupie drugiej i 10 grupie trzeciej) potrwają do 10 marca 2016r. Wyniki poznamy 11 marca o godz. 17:00 w sali koncertowej szkoły muzycznej. Wykonawców będzie oceniało jury pod przewodnictwem prof. Krystyny Makowskiej - Ławrynowicz. Przesłuchania są otwarte dla  publiczności,

Gdy dziecko jest uzdolnione muzycznie

Ruszył też nabór do obu typów szkół działających w kamienicy przy Kolegialnej. Nauczyciele przekonują, że to dobry wybór nie tylko dla dzieci zapowiadających się jako przyszli genialni muzycy, którzy swoją przyszłość zwiążą z tą dziedziną artystyczną. Władze szkoły zapewniają, że gra na instrumencie oraz ogólne zajęcia muzyczne zapewniają wszechstronny rozwój intelektualny dziecka. wpływają na szybsze przyswajanie wiedzy ogólnej i dobry nastrój. - Nauka gry na instrumencie kształtuje pamięć słuchową, wzrokową, logiczną i zdolności manualne, rozwój słuchu muzycznego jest podstawą szybszego uczenia się języków obcych, z kolei kojarzenie znaku z dźwiękiem przyspiesza opanowanie umiejętności czytania - przekonuje szkoła. - Poprawiają się również zdolności w zakresie nauk ścisłych. Ponadto, umiejętnie dobrana muzyka wycisza emocje negatywne i pobudza pozytywne.

Muzyczna podstawówka

Szkoła proponuje naukę w dwóch typach szkół: Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia, która łączy kształcenie ogólne i muzyczne na poziomie szkoły podstawowej, oraz Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia.

W tej pierwszej poza lekcjami z polskiego, matematyki i innych przedmiotów z programu szkoły podstawowej, dzieci uczą się gry na instrumentach. Do wyboru jest: akordeon, altówka, fagot, flet, fortepian, gitara, klarnet, kontrabas, obój, perkusja, puzon, róg, skrzypce, trąbka, wiolonczela. Lekcje instrumentu są zajęciami indywidualnymi, odbywają się dwa razy w tygodniu po lekcjach ogólnokształcących i zbiorowych zajęciach muzycznych i trwają: w klasach I-III – 30 minut, w klasach IV-VI – 45 minut.

O przyjęcie do I klasy mogą ubiegać się 6 7-latki, które mają słuch muzyczny. Aby to sprawdzić, dzieci muszą przejść tzw. badanie przydatności, które wykaże, czy są uzdolnione muzycznie i jakie mają predyspozycje do nauki gry na określonym instrumencie. Podczas sprawdzianów, które odbędą się w dniach 4-5 kwietnia kandydaci będą musieli zaprezentować jedną piosenkę. Nabór poprzedzą bezpłatne konsultacje: 18 marca i 1 kwietnia. w godz. 15:30-17:30 (sekcja instrumentów dętych, perkusji i akordeonu), 19 marca i 2 kwietnia. w godz. 10:00-12:00 (sekcja instrumentów smyczkowych i gitary) oraz 19 marca i 2 kwietnia. w godz. 10:00-12:00 (sekcja fortepianu). 

Wnioski o przyjęcie na rok szkolny 2016/2017 składa się w sekretariacie szkoły w terminie do 25 marca 2016 r. wyłącznie – na specjalnych, wydawanych przez szkołę formularzach. Druki wraz z zaświadczeniami te można otrzymać w sekretariacie szkoły bądź pobrać ze strony internetowej www.osmplock.edu.pl.

Na uczniów czekają też obie szkoły muzyczne

W najbliższych miesiącach rozpocznie się również nabór do Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego.  Kształcenie obejmuje naukę w specjalnościach: akordeon, altówka, fagot, flet, fortepian, gitara, klarnet, kontrabas, obój, organy, perkusja, puzon, róg, saksofon, skrzypce, trąbka, tuba, wiolonczela, śpiew solowy.

Szkoła muzyczna I stopnia kształci uczniów cyklu 6-letnim (dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat) i czteroletnim (do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat). Tu też obowiązuje badanie uzdolnień muzycznych i predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie, które zaplanowano w dniach 9 - 10 maja 2016 r. Bezpłatne konsultacje odbędą się: 22 kwietnia i 6 maja 2016r. (piątek) godz. 16:00 – 17:30 (instrumenty dęte, perkusja i akordeonu) oraz  23 kwietnia i 7 maja 2016r. (sobota) godz. 10:00 – 12:00  (fortepian, organy, instrumenty smyczkowe i gitara). Wnioski składa się do 30 kwietnia.

Szkoła muzyczna II stopnia

Również do 30 kwietnia wnioski powinny składać osoby, które chcą kontynuować naukę gry na instrumencie w szkole muzycznej II stopnia. Nauka prowadzona jest na dwóch wydziałach: wydział instrumentalny o 6-letnim cyklu kształcenia adresowany do młodzieży w wieku od 10 do 23 lat i wydział wokalny o 4-letnim cyklu skierowany do kandydatów w wieku od 16 do 23 lat.  

Kwalifikacja kandydatów na wydział instrumentalny odbywa się na podstawie egzaminu wstępnego składającego się z części teoretycznej (datę wyznaczono na 5 maja 2016r.) oraz praktycznej ( tu obowiązują różne terminy, w zależności od instrumentu: fortepian, organy – 23 maja 2016r., instrumenty dęte, akordeon i perkusja – 17 maja 2016r., a instrumenty smyczkowe i gitara – 25 maja 2016r.

Wydział wokalny 

O przyjęcie do  klasy pierwszej na wydziale wokalnym mogą się ubiegać osoby w wieku 16-23 lat. Muszą zdać egzamin praktyczny z przygotowanego przez kandydata utworu muzycznego i ogólnomuzyczny ze szczególnym uwzględnieniem badania predyspozycji słuchowych. Ezgamin odbędzie się 16 maja, a wnioski o przyjęcie można składać do 30 kwietnia. Również w tym przypadku przewidziano bezpłatne konsultacje - odbędą się one 6 i 13 maja (piątek) godz. 16:00 – 17:30.

Ogólnopolskie Spotkania Skrzypcowe 2014, fot. Jan Waćkowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE