Reklama

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego w płockiej filii Politechniki Warszawskiej [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego w płockiej filii Politechniki Warszawskiej [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dalszych sukcesów, satysfakcji ze studiowania, aby ta spuścizna Politechniki Warszawskiej prowadziła ku twórczym rozwiązaniom w tworzeniu lepszego, szczęśliwszego świata – tego życzono studentom pierwszego roku w płockiej filii Politechniki Warszawskiej.

Dalszych sukcesów, satysfakcji ze studiowania, aby ta spuścizna Politechniki Warszawskiej prowadziła ku twórczym rozwiązaniom w tworzeniu lepszego, szczęśliwszego świata – m.in. tego życzono studentom pierwszego roku w płockiej filii Politechniki Warszawskiej.

W poniedziałek aulę płockiej filii Politechniki Warszawskiej w budynku przy ul. Łukasiewicza wypełnili goście i studenci. Wszystkich, którzy przybyli na uroczystą, 53. inaugurację nowego roku akademickiego 2019/2020, powitał rektor lokalnej filii, Janusz Zieliński. Wspominał wydarzenia z ostatnich lat, w tym m.in. obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Politechniki Warszawskiej w Płocku czy też 20-lecie Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych.

– Rozpoczęliśmy wprowadzanie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Proces trwa. Nasze kierunki kształcenia w skali kraju oceniane są bardzo wysoko. Uruchamiamy nowe specjalności i studia podyplomowe. Nigdy nie ukrywaliśmy podstawowego problemu nurtującego naszą filię, możliwości pozyskania nowych profesorów i doktorów habilitowanych, którzy byliby na stałe związani z Płockiem – przy czym sytuacja ulega poprawie, w ostatnim roku trzech pracowników płockiej uczelni uzyskało stopień naukowy doktora habilitowanego, a kolejnych czterech zakończy procedurę jeszcze w tym roku, dodatkowo ponad 20 nauczycieli uzyskało stopień doktora.

Uczelnia podpisała kolejne porozumienia o współpracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, pracownicy opublikowali ponad 700 wysoko punktowanych prac naukowych. Na zakup nowego sprzętu pozyskano ponad 11 mln zł. Za największe przedsięwzięcie rektor uznał przeniesienie Centralnego Laboratorium Budownictwa z obiektu przy ul. Jachowicza 20 do obiektu przy tej samej ulicy z myślą o utworzeniu Centralnego Laboratorium Innowacji Technicznych i Energii Odnawialnej. – Dziś kończymy to zadanie, w ramach którego powstały dwa duże nowoczesne laboratoria: Laboratorium Badawcze Innowacyjnych Technologii i Materiałów, które otworzyliśmy w 2015 r. oraz Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa – przypominał Zieliński. Skorzystano z dofinansowania z Unii Europejskiej, pomógł Urząd Miasta Płocka, takie firmy, jak CNH Industrial Polska i Budmat. Otwarcie nowego laboratorium odbędzie się zapewne w listopadzie tego roku.

Janusz Zieliński podkreślał wagę współpracy z PKN Orlen, podpisanie porozumienia o współpracy naukowo-technicznej oraz szkoleniu kadry na kolejne cztery lata. – Szczególną wartością jest możliwość odbywania w koncernie praktyk studenckich i stażów pracowniczych, utrzymanie statusu wyróżnień i nagród prezesa koncernu za najlepsze prace dyplomowe i wdrożeniowe. Politechnika podjęła się także wsparcia Orlenu przy budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Kilka dni temu podpisano list intencyjny.

Współpracę z władzami samorządu ocenił jako „wzorową”.

W najbliższym czasie będą ustanowione nowe władze uczelni, w tym Senatu i rektora, o czym przypomniał obecny rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Jerzy Szmidt.

– Chcielibyśmy dołączyć do sieci Uniwersytetów Europejskich. Prace są zaawansowane.

Zwracał szczególną uwagę na uczestnictwo w międzynarodowych projektach badawczych, wprowadzenie nowych kierunków kształcenia "ściśle powiązanych z badaniami". – Historyczna infrastruktura znajdująca się pod kontrolą konserwatorską stanowi świadectwo naszej tożsamości i buduje inicjatywy, które musimy rozwijać na bazie tradycji, niemniej nieustannie kierując się ku przyszłości. Nowoczesne oblicze największej uczelni technicznej w kraju tworzy przede wszystkim nasza młodzież, studenci, a rolą państwa jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju, wyzwalanie jeszcze większego potencjału, stymulację rozwoju wygenerowaną w doposażonych pracowniach i laboratoriach na światowym poziomie. Przy okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego warto dokonać pewnej reasumpcji. Nie ma w Polsce, a może nawet w całej Europie, tak zniszczonej uczelni, jaką była Politechnika Warszawska. Na zdjęciach widać ogromne zniszczenia gmachu głównego. A jak on dziś wygląda... Niestety infrastruktura i pozostałe gmachy do dziś nie doczekały się doprowadzenia przez rząd Najjaśniejszej Rzeczpospolitej do rewitalizacji, takiego ładu, jaki powinien istnieć, jeśli chodzi o funkcjonowanie infrastruktury w XXI w. w rozwiniętym kraju, jakim jest Polska. Bezskutecznie od wielu lat prosimy władze Rzeczpospolitej Polskiej, aby tę substancję ratować, która podlega dalszej degradacji i niszczeniu. Mam nadzieję, że przez najbliższe lata to się zmieni. Zwłaszcza, że chodzi o inwestycję przekraczającą możliwości nie tylko naszej uczelni, ale myślę, że i całego województwa.

W roku akademickim 2019/2020 na studiach stacjonarnych I stopnia przygotowano 5 tys. 862 miejsca. - Łącznie ponad 11 tys. osób wyraziło zainteresowanie studiami w Politechnice Warszawskiej, co daje średnio dwóch kandydatów na miejsce. Warto tu studiować, a filia w Płocku jest integralną częścią Politechniki Warszawskiej, stanowi z nią jeden organizm. Prawie 92 proc. absolwentów Politechniki znajduje pierwszą pracę maksymalnie po trzech miesiącach od ukończenia studiów – dopowiadał rektor PW podczas wystąpienia. Chwalił Janusza Zielińskiego za przyciągnięcie do uczelni firm z sektora przemysłowego. – Janusz ma do tego zapał i serce. Dziękuję w imieniu całej wspólnoty. Rola płockiej fili w życiu naszej uczelni jest nie do przecenienia.

Chwilę przemawiali również goście: biskup Mirosław Milewski, wiceprezydent Roman Siemiątkowski, posłowie: Elżbieta Gapińska, Anna Cicholska i Marek Opioła. Po nich nadszedł czas na immatrykulację przedstawicieli studenckiego grona, czyli akt przyjęcia ich w poczet studentów uczelni, a także posypały się liczne nagrody zarówno dla najlepszych dotychczasowych studentów, jak i pracowników naukowych. Nagrody przyznał rektor PW, prezydent miasta Płocka, starosta płocki, zarząd PKN Orlen, Basell Orlen Polyolefins, CNH Industrial Polska, Budmat, Flexpoll oraz przewodniczący Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE