Reklama

Rozbierają kominy na terenie zakładu PKN Orlen. W tym roku kolejne dwa

Opublikowano:
Autor:

Rozbierają kominy na terenie zakładu PKN Orlen. W tym roku kolejne dwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do końca stycznia ma się zakończyć rozbiórka największego z trzech kominów przeznaczonych do rozbiórki. W rezultacie najwyższy komin na terenie zakładu będzie miał 200 metrów.

Do końca stycznia ma się zakończyć rozbiórka największego z trzech kominów przeznaczonych do rozbiórki. W rezultacie najwyższy komin na terenie zakładu będzie miał 200 metrów.

Pierwszy 220-metrowy, drugi 140-metrowy i trzeci 131-metrowy - wszystkie trzy niepracujące od ponad dwóch lat kominy mają zniknąć z krajobrazu Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku, przy czym pierwszy do końca stycznia 2019 r., pozostałe dwa sukcesywnie do końca roku. Kominy znajdują się w zakładowej elektrociepłowni, która produkuje energię elektryczną oraz parę technologiczną wykorzystywaną dla potrzeb Zakładu Produkcyjnego oraz m.in. do podgrzania i dostarczenia wody dla 85% gospodarstw domowych w Płocku.

Na czym polegają prace rozbiórkowe? Zastosowano metodę stopniowego kruszenia prowadzonego od góry.

- Wszystko odbywa się z wykorzystaniem maszyny ustawionej na tzw. ruchomej platformie zamontowanej wewnątrz każdego z kominów - informują w biurze prasowym koncernu. - W pierwszej fazie rozbiórki prowadzonej w największym kominie zdemontowana została wewnętrzna wymurówka ceglana, a następnie betonowy płaszcz ją okalający. Wykonawca prac, który został wybrany w postępowaniu przetargowym, przeprowadzał wcześniej podobne prace m.in. w Czechach w Pradze oraz w Polsce: w Krakowie i Puławach, demontując kominy o podobnej konstrukcji i wysokości od 160 do 225 m. Powodem ich likwidacji były wcześniej wykonane inwestycje związane z budową instalacji oczyszczania spalin z kotłów elektrociepłowni, a więc takie same jak przeprowadzono w zakładzie w Płocku. W takim wypadku stare kominy stały się zbędne i musiały zostać rozebrane. Umowa podpisana z wykonawcą na likwidację kominów obejmuje m.in. opracowanie dokumentacji technicznej, wykonanie zabezpieczeń dla ludzi i urządzeń w określonym promieniu dla poszczególnych wysokości kominów, demontaż wymurówki, a także izolacji termicznej oraz płaszcza żelbetowego i elementów stalowych wraz z instalacją elektryczną. Podczas prowadzonych prac rozbiórkowych nadzór nad bezpieczeństwem pracy pełnią wyspecjalizowane służby BHP zarówno ze strony wykonawcy, jak i po stronie PKN ORLEN.

Przeznaczone do rozbiórki kominy były wykorzystywane w Zakładzie do końca 2015 roku. Dotychczasową ich funkcjonalność zastąpił jeden nowy komin o wysokości 165 metrów, uruchomiony w połowie 2015 r. Będzie on drugą pod względem wysokości budowlą na terenie Zakładu Produkcyjnego, natomiast najwyższy pozostanie komin zabudowany na instalacji Clausa, który ma wysokość 200 m.

Zakładowa elektrociepłownia produkuje w kogeneracji czyli w sposób skojarzony, energię elektryczną i ciepło w postaci pary technologicznej. Jest to najbardziej efektywnym proces produkcji w energetyce. Obecnie EC zabezpiecza nie tylko potrzeby Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku, ale także odbiorców zewnętrznych. Dostarcza tym podmiotom 100% ciepła w parze oraz ok. 70% energii elektrycznej. Pozostała część zapotrzebowania na energię zostanie zabezpieczona przez produkcję z nowo zbudowanego w zakładzie bloku gazowo-parowego, który został oficjalnie przekazany do eksploatacji w czerwcu tego roku.

Screeny ze Studia Grupy Orlen

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE