Reklama

Rodzina 500 plus. Dzieci więcej, kasy mało?

Opublikowano:
Autor:

Rodzina 500 plus. Dzieci więcej, kasy mało? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia w Płocku programu „Rodzina 500 plus”. Tyle że dzieci uprawnionych do otrzymania świadczenia może być jednak więcej niż oszacowano w trakcie ustalania niezbędnych środków finansowych.

Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia w Płocku programu „Rodzina 500 plus”. Tyle że dzieci uprawnionych do otrzymania świadczenia może być jednak więcej niż oszacowano w trakcie ustalania niezbędnych środków finansowych.

W Płocku realizacją „Programu 500 plus” zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Obowiązki przypadną pracownikom Działu Świadczeń Rodzinnych, mieszczącego się przy Dąbrowskiego 1. Ratusz przewiduje, że zainteresowanie, szczególnie na samym początku, może być duże, dlatego na poniedziałkowej konferencji prasowej podano kilka innych lokalizacji, w których będzie można w kwietniu składać wnioski o przyznanie świadczenia. Są to: Miejski Urząd Pracy, MOPS przy ul. Wolskiego, obiekty Urzędu Miasta Płocka (Biuro Obsługi Klienta z wejściem przy ul. Zduńskiej, budynek przy Piłsudskiego 6) czy Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Rodzice znajdą je podpięte w szkolnych dziennikach elektronicznych, jak również w przedszkolach i żłobkach.

Na razie wnioski można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Płocku formularze wciąż są jeszcze drukowane. Ich wydawanie rozpocznie się na dobrą sprawę od 21 marca. Aby MOPS poradził sobie z wdrożeniem nowych zadań zakupiono już nowe komputery. Obsługą programu zajmie się 10 nowych pracowników. Na wydanie wniosku przysługuje czas maksymalnie do trzech miesięcy. Jednak aby otrzymać świadczenie od 1 kwietnia ze stosownym wyrównaniem, wniosek powinien zostać złożony do 1 lipca tego roku. Przypominamy także, że wniosek może złożyć jedno z rodziców, opiekun faktyczny lub opiekun prawny dziecka. Co ważne, nie musimy przejmować się zameldowaniem. Ważne jest miejsce zamieszkiwania.

Wypłata świadczenia nie będzie możliwa, kiedy dziecko stanie się pełnoletnie. Ponadto ustalona kwota 500 zł nie przysługuje m. in. na dziecko umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub znajdujące się w pieczy zastępczej.

Kiedy staramy się o świadczenie na pierwsze dziecko, wówczas należy złożyć wniosek z załącznikami. Tu podstawą uzyskania świadczenia są dochody obliczone na podstawie PIT-u (wypełniony formularz z 2014 roku trzeba dosztukować do wniosku), co oznacza, że zgodnie z ustalonymi zasadami dochód nie może przekroczyć 800 zł netto na osobę (1200 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością). Jeśli zaś interesuje nas świadczenie na drugie i kolejne dziecko, składa się tylko jeden wniosek na wszystkie dzieci (nie ma już kryterium dochodowego). Jeśli ktoś korzysta z „kosiniakowego” lub innych świadczeń, także wystarczy złożyć sam wniosek bez innych dokumentów. Resztą danych MOPS już dysponuje.

Początkowo Urząd Statystyczny szacował, że świadczeniem w Płocku zostanie objęte 8 tys. 700 dzieci. - Wiemy już, że w przypadku Mazowsza są to błędne dane – twierdził zastępca dyrektora płockiego MOPS-u, Cezary Dusio. - Według naszych informacji w grę wchodzi jednak 11 tys. dzieci - co jednocześnie oznacza, że wojewoda w takiej sytuacji powinien przyznać dodatkową pulę środków finansowych. Jak dotąd przyznano 36 mln zł. - Samorząd nie może tu dołożyć choćby złotówki, ponieważ jest to zadanie zlecone z administracji rządowej – dodawał Dusio. Na Mazowszu mieszka najwięcej dzieci, przeszło 460 tys. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaplanowało na cały program „Rodzina 500 plus” w tym roku 17 mld zł, z czego dla Mazowsza przeznaczono 2 mld 132 mln zł.

Nie trzeba tu stać w kolejce do kasy. Wypłacaniem zajmie się wyłoniony w przetargu pośrednik, PKO BP. Pieniądze zostaną przekazane przelewem na nasze konto. Kwotę podejmiemy bez problemu w każdej palcówce tego banku. W szczególnych przypadkach przekazanie może odbyć się z wykorzystaniem poczty.

W sprawie Programu "Rodzina 500 plus" uruchomiono infolinię: 22 695 71 22.

Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pracuje w godzinach:
   poniedziałek, 9.00 - 16.00
   wtorek,  9.00 - 14.00
   środa dzień wewnętrzny
   czwartek, 11.00 - 17.00
   piątek, 9.00 - 15.00

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE