Reklama

Rewolucja w komunikacji? Nowe autobusy za niemal 48 milionów złotych [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Rewolucja w komunikacji? Nowe autobusy za niemal 48 milionów złotych [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Sierpień 2018 roku to będzie ważna data dla mieszkańców Płocka i okolic – powiedział w czwartek prezes Komunikacji Miejskiej, Janusz Majchrzak. Dlaczego? Ponieważ do tego czasu powinna nastąpić wymiana jednej czwartej całej floty spółki.

- Sierpień 2018 roku to będzie ważna data dla mieszkańców Płocka i okolic – powiedział w czwartek prezes Komunikacji Miejskiej, Janusz Majchrzak. Dlaczego? Ponieważ do tego czasu powinna nastąpić wymiana jednej czwartej całej floty spółki.  

W czwartek podpisano umowę z firmą Solaris na dostawę 25 nowych autobusów hybrydowych, 17 mniejszych i 8 większych. Jeden większy pojazd producenta z Wielkopolski kosztował będzie nieco ponad 2,38 mln złotych, mniejszy – 1,67 mln zł. Łącznie te okazałe zakupy kosztowały niemal 48 mln zł. 

[ZT]16158[/ZT]

Od dawna prezes Komunikacji Miejskiej, Janusz Majchrzak był pytany o nowe autobusy, a zwłaszcza autobusy hybrydowe. W mieście pojawiały się kolejne pojazdy testowe i na tym się kończyło. Niedawno w auli Ratusza mówił, że z zakupem nowych pojazdów mogą być problemy. Urzędnicy zaryzykowali tym, że jeśli pieniędzy nie będzie trzeba będzie procedury unieważniać, ostatecznie ogłaszając przetarg na zakup nowych autobusów hybrydowych, kiedy jeszcze brakowało informacji, czy uda się zdobyć środki na zakup z Unii Europejskiej. W wakacje ogłoszono więc dwa przetargi. Pierwszy dotyczył zakupu 17 autobusów z napędem hybrydowym z opcją rozszerzenia zamówienia maksymalnie o kolejne cztery autobusy. Każdy miałby mieć długość od 11,5 do 12,5 metra (klasa MAXI) i szerokość około 2,5 metra, wysokości nie wyższej niż 3,4 metra. W środku zmieściłoby się 80 osób, w tym przewidziano 20 miejsc siedzących. W drugim przetargu przewidziano zakup czterech autobusów z napędem hybrydowym (z możliwością dodatkowego zamówienia kolejnych czterech) o długości 17,5-18,75 metra (klasa MEGA), szerokości 2,5 – 2,55 metra, wysokości nie wyższej niż 3,4 metra. Te już będą pojemniejsze, przystosowane do przewozu co najmniej 130 pasażerów, z czego 38 będzie mogło usiąść w czasie jazdy. 

[ZT]16475[/ZT]

A jednak udało się zdobyć fundusze i to nie tylko na 25 nowych autobusów (to również 40 wiat przystankowych, budowa parkingu przy cmentarzu komunalnym, rozbudowa ul. Łukasiewicza, budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Tysiąclecia i Mickiewicza). A przypomnijmy, że w tej chwili cała flota Komunikacji Miejskiej ma 113 pojazdów, a te są, czego także prezes nie ukrywał, leciwe i wiele z nich kwalifikuje się do wymiany.

- To jeden z większych jednorazowych zakupów autobusów w skali Polski, a nawet poza granicami kraju – mówił w czwartek dyrektor sprzedaży w firmie Solaris, Andrzej Sienkiewicz. 

Zobowiązano się do dostarczenia pojazdów do końca sierpnia 2018 roku, udzielenia trzyletniej gwarancji na pojazdy, ośmioletniej na magazyn energii.

Firma Solaris wystartowała w przetargu konkurując w przypadku większych pojazdów z firmą Volvo, w przypadku pojazdów mniejszych – z Volvo i MAN Truck & Bus Polska.

[ZT]17001[/ZT]

- Solaris jest już partnerem sprawdzonym. Z autobusów Solarisa korzystamy w Płocku od wielu lat – mówił z kolei prezydent Płocka. - 80 proc. kosztów zakupu pokryje Unia Europejska, 20 proc. będzie pochodziło z miejskiego budżetu.

Z racji otrzymanego dofinansowania, miasto mogło pozwolić sobie na podwojenie zamówienia. Zamiast czterech pojazdów klasy MEGA (18,75 metra długości), zamówiono osiem. Przy mniejszych z prawa opcji do większego zakupu nie skorzystano.

Firma zaprezentowała autobus testowy Solaris Urbino 12 Hybrid, którym jednak płocczanie teraz nie pojeżdżą, chociaż mogli go zobaczyć przed południem na trasie na ul. Jachowicza, Kilińskiego albo ustawiony na Starym Rynku w pobliżu ratusza. W środku mamy wygodne siedzenia, klimatyzację, ładowarkę USB do dyspozycji dla pasażerów, aby naładowali sobie telefon albo tablet, kierowca korzysta z pulpitów dotykowych. Pojazdy będą niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb matek z dziecięcym wózkiem bądź dla osób borykających się z niepełnosprawnością, ponadto spełniają normę emisji spalin Euro 6. Taki autobus jest bardziej przyjazny dla środowiska. Oszczędność paliwa w stosunku do pojazdów z silnikiem diesla wynosi od 20 do 30 proc.

A dlaczego prezydent dostał w czwartek zielonego jamnika? Oczywiście maskotkę. Ponieważ jamnik stał się symbolem autobusów Solarisa. Chodziło o cechy pojazdów, jak np. niska podłoga, ekonomiczność, wierność klientowi. Firma ma w zwyczaju podczas uroczystego podpisywania umów czy przekazywania autobusu wręczania właśnie swoim klientom zielonej maskotki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE