W 2024 r. Grupa Orlen dostarczyła do klientów ok. 244 tysiące ton skroplonego gazu, to prawie o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Produkt trafia m.in. do klientów indywidualnych z ograniczonym dostępem do sieci ogólnopolskiej.
– Sprzedaż LNG małej skali przez Grupę Orlen w Polsce systematycznie rośnie. Skroplony gaz ziemny załadowany na cysterny zapewnia dostęp do niskoemisyjnego paliwa wszędzie tam, gdzie nie dociera sieć gazociągowa. Rozwój rynku wspiera transformację gospodarki, w której gaz odgrywa ważną rolę - mówi Grzegorz Bujnowski, dyrektor wykonawczy ds. Handlu Gazem w Orlenie.
Głównym punktem sprzedaży LNG jest Terminal w Świnoujściu, z którego w ubiegłym roku wyjechało ponad 11 tysięcy cystern, dostarczając klientom 197 tysięcy ton gazu. Do Świnoujścia gaz trafia statkami m.in. z USA, Kataru czy Norwegii.
- Oprócz sprzedaży w terminalu w Świnoujściu, Grupa Orlen wytwarza skroplony gaz ziemny w zakładach w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim, a także prowadzi sprzedaż ze stacji przeładunku w Kłajpedzie, z której korzysta od 2020 roku - dodają w Orlenie.
Do kogo trafia ten produkt? Wśród głównych odbiorców są klienci przemysłowi i indywidualni przyłączeni do wyspowych systemów gazowych. Systemy te nie mają połączenia z siecią ogólnopolską, dlatego gaz jest dostarczany tam w formie LNG, a następnie regazyfikowany w lokalnych stacjach regazyfikacyjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.