Reklama

Reforma oświaty. Zwolnienia będą nieuniknione

Opublikowano:
Autor:

Reforma oświaty. Zwolnienia będą nieuniknione - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbliża się nowy rok szkolny. Niektórzy uczniowie zabiorą podręczniki do siódmej klasy szkoły podstawowej. Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmował, że w związku z reformą edukacji pracę może stracić nawet 45 tys. nauczycieli. Ministerstwo Edukacji wciąż twierdzi, że pracy będzie więcej. A jaka skala zwolnień będzie wśród płockich nauczycieli?

Zbliża się nowy rok szkolny. Niektórzy uczniowie zabiorą podręczniki do siódmej klasy szkoły podstawowej. Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmował, że w związku z reformą edukacji pracę może stracić nawet 45 tys. nauczycieli. Ministerstwo Edukacji wciąż twierdzi, że pracy będzie więcej. A jaka skala zwolnień będzie wśród płockich nauczycieli?  

Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara zaniepokoiły informacje Związku Nauczycielstwa Polskiego o skali możliwych zwolnień w oświacie. Napisał więc do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W odpowiedzi dowiedział się, że MEN oczekuje odwrotnej sytuacji, ponieważ zapotrzebowanie w roku szkolnym 2017/2018 wzrośnie w kraju o 3 tys. etatów, natomiast w kolejnym roku szkolnym o kolejne 3,2 tys.

Bodnar pytał, czy MEN prowadzi jakieś działania, które miałyby zapobiec zwolnieniom. Wiceminister edukacji Marzena Drab uznała, że nie ma takiej potrzeby, skoro nadal będzie praca dla nauczycieli. Według niej nauczyciele staną się po prostu pracownikami szkół już w nowym systemie. W razie przekształcenia czy włączenia gimnazjum do innej szkoły, nauczyciele powinni stać się odpowiednio nauczycielami ośmioletniej szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum albo branżowe szkoły I stopnia. Przypomniała również o możliwości uzupełnienia etatu w innej szkole, jeśli są zatrudnieni w konkretnej szkole w wymiarze mniejszym niż jedna czwarta tygodniowo obowiązkowego wymiaru zajęć. Gdyby jednak ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum nie było możliwe dalsze zatrudnienie nauczyciela w szkole, przewidziane zostały szczególne zasady przenoszenia w stan nieczynny. Należy pamiętać, że przeniesienie w stan nieczynny nie jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy. Zatrudnienie podlega jedynie „zawieszeniu” na czas określony. 

Nauczyciele gimnazjów mają mieć pierwszeństwo w zatrudnieniu. Ponadto MEN zakłada, że w nowym systemie w klasach siódmych i ósmych szkół podstawowych będzie więcej oddziałów niż w klasach gimnazjów, ponieważ te będą mniej liczne. Na zapotrzebowanie na nauczycieli wpłyną także zmiany w ramowych planach nauczania. W roku szkolnym 2017/2018 nastąpi ich zwiększenie o 1 godzinę tygodniowo, a w roku szkolnym 2018/2019 aż o 4 godziny tygodniowo (w stosunku do odpowiednich klas szkoły podstawowej i gimnazjum w starym systemie).

Płocki Ratusz jednak potwierdza sytuacje rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami. 

Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 pracę straci 12 nauczycieli, w stan nieczynny zostanie przeniesionych dwóch nauczycieli, w stosunku do 96 nauczycieli dojdzie do ograniczenia wymiaru zatrudnienia i zdecydowano o braku przedłużenia umowy z 30 nauczycielami.

A tak to się przedstawia w poszczególnych typach szkół (dane z czerwca 2017 roku):

* w szkołach podstawowych:

- z żadnym nauczycielem nie zostanie rozwiązany stosunek pracy,

- nikt nie zostanie przeniesiony w stan nieczynny,

- ograniczenie zatrudnienia otrzymało 4 nauczycieli.

* w gimnazjach:

- rozwiązanie stosunku pracy otrzymało 10 nauczycieli,

- przeniesionych w stan nieczynny zostanie 2 nauczycieli,

- ograniczenie zatrudnienia otrzymało 32 nauczycieli.

* w szkołach ponadgimnazjalnych:

- rozwiązanie stosunku pracy otrzymało 2 nauczycieli,

- nikt nie został przeniesiony w stan nieczynny,

- ograniczenie zatrudnienia otrzymało 60 nauczycieli.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE