Reklama

Ratusz przygotował ankiety. Pyta o rozwój miasta do 2030 roku

Opublikowano:
Autor:

Ratusz przygotował ankiety. Pyta o rozwój miasta do 2030 roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Chcemy się tym zająć wspólnie z mieszkańcami, a nie obok nich – twierdził we wtorek prezydent Andrzej Nowakowski w związku z tworzeniem nowej strategii dla Płocka do 2030 roku. - Ten dokument nie powstaje na potrzeby wyborów, tylko rozwoju miasta.

- Chcemy się tym zająć wspólnie z mieszkańcami, a nie obok nich – stwierdził we wtorek prezydent Andrzej Nowakowski w związku z tworzeniem nowej strategii dla Płocka do 2030 roku. - Ten dokument nie powstaje na potrzeby wyborów, tylko rozwoju miasta. 

Do mieszkańców Płocka trafią ankiety, na których wypełnienie trzeba będzie poświęcić trochę czasu, skoro chodzi o 29 pytań z podpunktami i zarazem 10 stron formatu A4. Ankieta ma związek z opracowaniem nowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka do 2030 roku. Dokument zastąpiłby obecną strategię na lata 2008 - 2022, która już się zdezaktualizowała.

O co pytają urzędnicy wraz z prezydentem? O to, czy Płock jest dobrym miastem do zamieszkania, jakim miastem Płock powinien stać się w przyszłości, czy potrzebujemy nowego basenu, stadionu, lodowiska, koncertów, nowoczesnego obiektu prezentującego popularnonaukowe doświadczenia bądź przydałoby się unowocześnienie Książnicy Płockiej i jej filii. Także o to, czy uważamy, że obecne zaangażowanie płockich firm w życie miasta jest zbyt małe? A może przedsiębiorstwa powinny zwiększyć środki na ochronę powietrza? Czy sądzimy, że działalność przemysłu ma wpływ na nasze zdrowie? Należy prowadzić szczegółowy monitoring powietrza na terenie miasta łącznie z bieżącą publikacją wyników online największych firm? Czy faktycznie powinien powstać uniwersytet? Mamy za mało kursów do Warszawy, Łodzi, Torunia? W jakim stanie są zdaniem mieszkańców chodniki lub jezdnie? Miasto powinno zapewnić większą liczbę bezpłatnych porad dentystycznych w szkołach? Czy chcemy kolejnych obiektów handlowo-usługowych? Co ze starówką, może wymaga preferencyjnych ofert na prowadzenie działalności gospodarczej? Jak oceniamy transport publiczny? Oczywiście to tylko niektóre z pytań ujętych w 16 kategoriach, na końcu do wypełnienia pozostanie metryczka.

Docelowo powstanie strategia do 2030 roku, którą będzie realizował samorząd przyszłej kadencji.

- Nie patrzę na to z perspektywy wyborów – zapewniał prezydent na wtorek na konferencji w ratuszu. A czy naprawdę tak jest? - Na pewno – dodał Andrzej Nowakowski. Tymczasem respondenci zostaną poproszeni m.in. o ocenę pracy obecnego prezydenta Płocka.

- Zarządzanie miastem wymaga pomysłu na rozwój - mówił miejski włodarz. - Bardzo często toczą się dyskusje wskazujące na potrzebę dysponowania planem czy projektem wytyczającym kierunki rozwoju miasta nie tylko na rok, bo to określa budżet, ale w perspektywie długookresowej. Cel strategii się nie zmieni. W dalszym ciągu będzie to zaspokojenie potrzeb mieszkańców, stąd w treści nowego dokumentu znajdziemy budżet obywatelski.

Wspomniano o roli Płockiej Rady Gospodarczej, jako forum do rozpoczęcia dyskusji z przedsiębiorcami (są plany spotkań otwartych). Nie da się ominąć tematu współpracy z PKN Orlen. Mamy więc do uwzględnienia m.in. takie elementy, jak dążenie do zachowania estetyki, odwrócenia negatywnych czynników demograficznych, jak najlepszej jakości płockich szkół, rozwoju kultury, rekreacji. To również poszukiwanie nowych inwestorów, postanie nowych terenów zielonych, placów zabaw, parkingów, dbałość o ofertę dla turystów uwzględniającą atrakcyjne położenie Płocka, bogatą historię i zabytki. - Konkurencji z innymi miastami się nie boimy, ponieważ wiemy, ile mamy do zaproponowania – zapewniał prezydent. - Chcemy, aby ta strategia wyróżniała nas spośród innych miast na mapie Polski.

Ratusz zaprasza do współpracy, na początek prosi o wypełnienie wspomnianej ankiety. Przewidziano, już w ramach kolejnych etapów, pracę w zespołach roboczych (z udziałem zaproszonych ekspertów), warsztaty i powstanie specjalnej strony internetowej. Jednak, aby ruszyć dalej, na początek niezbędna jest dobra diagnoza społeczno-gospodarcza, dlatego rozbudowanie ankiety było celowym zamierzeniem. Ankieta będzie dostępna w formie elektronicznej lub papierowej. Do roznoszenia (i odbioru) Ratusz zamierza wykorzystać gońców. Egzemplarze otrzymamy też w punktach Urzędu Miasta Płocka, a może nawet w galeriach handlowych.

W konferencji uczestniczył również wiceprezydent Jacek Terebus.

- Liczymy, że wypełnione ankiety spłyną do nas do końca sierpnia, aby we wrześniu wspólnie pracować nad określeniem celów do strategii, natomiast całość byłaby gotowa może nawet do końca 2017 roku. Do wypełnienia potrzeba trochę cierpliwości, aczkolwiek staraliśmy się uzyskać jak najwięcej informacji od respondentów. Zamierzamy poprosić o współpracę grupy senioralne, płocczan działających w stowarzyszeniach.

Ankiety miałyby trafić przynajmniej do tysiąca osób. A dlaczego ankietę Ratusz zamierza rozprowadzać począwszy od 12 lipca w sezonie letnim sprzyjającym urlopom, wypoczynkowi uczniów i studentów? - Nie chcemy tracić czasu – stwierdził Terebus. - Musimy przygotować się do rozmowy o przyszłej strategii, która musi uwzględniać te aspekty, które zależą od nas. Należy jednak odnieść się także do czynników zewnętrznych, jak połączenia komunikacyjne. Do wszystkiego, co rozwój Płocka warunkuje lub zatrzymuje.

- Zakładamy, że nad strategią pochylą się radni w pierwszym kwartale 2018 roku – dopowiadał Andrzej Nowakowski. - Radnych również zapraszamy do udziału w każdym etapie jej powstawania. Potrzebujemy możliwie jak najszerszego oddźwięku społecznego.

Prezydent nie wykluczył nawet powiększenia miasta w przyszłości. Nie zdołał uniknąć pytania o to, co jego zdaniem już teraz wyróżnia Płock. - Chciałbym, aby miasto postrzegano jako doskonałe miejsce do mieszkania. Wyróżnia nas Wzgórze Tumskie, bardzo niskie bezrobocie, a także te kwestie niekoniecznie najlepsze, jak słabość komunikacji i kominy PKN Orlen. Gdybym odpowiadał na pytanie o Płock w przyszłości, wskazałbym na trzy kierunki: innowacyjnego rozwoju, nowoczesnego przemysłu oraz sportu i rekreacji.

Innowacyjny rozwój i nowoczesny przemysł wybrał również wiceprezydent Terebus. - Dodałbym jeszcze kulturę i sztukę.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE