Od razu uspokajamy: to ewidentna pomyłka, tym razem informacje ze strony głównej Ratusza są niewiarygodne. A to dlatego, że są... zawyżone kilka razy! Prędkość wiatru 22,53 m/s to na morzu aż 9 w skali Beaforta (maks to 12), oznacza „bardzo silny wiatr, wysokie długie fale, pasma piany, ryk morza urywany". Nas bardziej interesuje ląd – tu taka prędkość oznacza 9 w tej skali, wichurę, wiatr powoduje niewielkie uszkodzenia budynków, np. zrywa dachówki!
Sęk w tym, że Ratusz podaje siłę żywiołu w metrach na sekundę, tymczasem 22,53 dotyczy tak naprawdę nie m/s, lecz km/h. - A to zupełnie co innego - zauważył nasz czytelnik Marek Brzozowski z Płocka, który wypatrzył dziwną informację na www.plock.eu. Gdyby wierzyć prognozie na stronie płockiego urzędu, modyfikowanej co kilkadziesiąt minut), to dziś strach byłoby iść do parku, bo wiatr miałby siłę aż ponad 81 km/h. Ale spokojnie - tak naprawdę ma mieć 22,53 km/h, czyli prawie cztery razy słabszy!
Wśród meteorologów standardem jest podawanie prędkości wiatru w metrach na sekundę (m/s), zaś do świadomości przeciętnej osoby bardziej trafiają wartości w kilometrach na godzinę (km/h), bo to możemy łatwo porównać choćby z prędkością podczas podróży autem. Jak zatem przeliczyć jedno na drugie?
A - prędkość wiatru w m/s
B - prędkość wiatru w km/h
(A:10)x36=B
(B:36)x10=A
Jednostki przelicza się tak:
3,6 km/h = 1 m/s
1 km/h ≈ 0,27778 m/s
W przypadku danych z UMP: (22,53 m/s:10) x 36 = 81,1 km/h