reklama

Ranking uczelni wyższych. Jak wypadł Płock?

Opublikowano:
Autor:

Ranking uczelni wyższych. Jak wypadł Płock? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż po raz kolejny „Perspektywy” razem z „Rzeczpospolitą” przygotowały ogólnopolski ranking uczelni wyższych. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim płockie uczelnie.

Już po raz kolejny „Perspektywy” razem z „Rzeczpospolitą” przygotowały ogólnopolski ranking uczelni wyższych. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim płockie uczelnie.

W rankingu głównym wyróżniono trzy grupy szkół wyższych: uczelnie akademickie, niepubliczne uczelnie magisterskie oraz niepubliczne uczelnie licencjackie i PWSZ. W tej pierwszej kategorii od lat o miejsce na podium rywalizują przede wszystkim Uniwersytet Warszawski ,Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu, a także Politechniki: Warszawska i Wrocławska. W tym roku pierwsze miejsce zdobył Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet A. Mickiewicza, a Politechnika Warszawska uplasowała się na czwartym miejscu. Za to w rankingach: uczelnie techniczne i kierunki techniczne Politechnika Warszawskie zdecydowanie wiedzie prym, wyprzedzając Politechnikę Wrocławską i Akademię Górniczo-Hutniczą. Z rankingu wynika też, że pracodawcy na Mazowszu najchętniej zatrudniają absolwentów tej uczelni.

W rankingu „Perspektyw” uwzględniono również Szkołę Wyższą im. P. Włodkowica - zajęła 37.miejsce (na 93) wśród niepublicznych uczelni magisterskich w całej Polsce (w zeszłym roku było to 34., a w 2008 - 22. miejsce). Natomiast w samym województwie mazowieckim Włodkowic jest 12. (na 26 branych pod uwagę niepublicznych uczelni magisterskich). Poza uczelniami warszawskimi (pierwsze trzy miejsca rankingu uczelni prywatnych na Mazowszu należały do Akademii Leona Koźmińskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych) płocka uczelnia przegrała z Akademią Humanistyczną w Pułtusku (6. miejsce) i Mazowiecką Wyższą Szkołą Humanistyczno-Pedagogiczną w Łowiczu (11.).

Choć ranking uwzględniał również państwowe wyższe szkoły zawodowe (razem z niepublicznymi uczelniami licencjackimi), na liście 72 szkół zabrakło PWSZ w Płocku. W 2010 r. płocka PWSZ zajęła ostatnie, 25. miejsce. Dlaczego zabrakło jej w tym roku? - Organizatorzy rankingu, zanim go stworzą, przysyłają do uczelni ankietę do wypełnienia (informacje dotyczące działalności itp.), której wypełnienie jest równoznaczne z deklaracją udziału w rankingu - mówi Agnieszka Grażul-Luft z płockiej uczelni. - Decyzją rektora, PWSZ w Płocku od co najmniej dwóch lat nie bierze udziału w rankingu i wysyła odpowiedź z prośbą o nieuwzględnianie naszej Uczelni. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku zrezygnowała z udziału w przedsięwzięciu ze względu na niejasność kryteriów oceny, którym poddawane są uczelnie.

Jak informują autorzy rankingu, uczelnie oceniane były według prestiżu (tu m.in. preferencje pracodawców, ocena polskiej kadry profesorskiej, uznanie międzynarodowe i liczba olimpijczyków wybierających uczelnię ), efektywności naukowej (m.in. rozwój kadry własnej, nadane stopnie i tytuły naukowe, publikacje itp.), potencjału naukowego (m.in. kadra naukowa, uprawienia habilitacyjne, doktorskie), , warunków studiowania (m.in. możliwości rozwijania zainteresowań naukowych, zbiory elektroniczne i drukowane, osiągnięcia sportowe), umiędzynarodowienia studiów (studia prowadzone w języku obcym, wymiany studenckie, zagraniczni wykładowcy, wielokulturowość środowiska studenckiego) oraz innowacyjności (m.in. efektywność w pozyskiwaniu środków z UE).


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE