Reklama

Ranking 100 największych polskich miast. Jak wypadł Płock?

Opublikowano:
Autor:

Ranking 100 największych polskich miast. Jak wypadł Płock? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zestawili 100 największych miast w kraju, aby ocenić, któremu z nich najbardziej należy się miano najlepszego „kreatora rozwoju kultury miejskiej”. Wypadliśmy lepiej niż Gdańsk czy Bydgoszcz, ale dość daleko nam do Sopotu, który dominuje w rankingu przygotowanym dla Narodowego Centrum Kultury.

Zestawili 100 największych miast w kraju, aby ocenić, któremu z nich najbardziej należy się miano najlepszego „kreatora rozwoju kultury miejskiej”. Wypadliśmy lepiej niż Gdańsk czy Bydgoszcz, ale dość daleko nam do Sopotu, który dominuje w rankingu przygotowanym dla Narodowego Centrum Kultury.

Autorzy rankingu, zespół DNA Miasta z Fundacji Res Publica, porównali 100 największych polskich miast pod względem warunków, jakie stwarzają do rozwoju kultury. Oceniali politykę kulturalną, biorąc pod uwagę dostępność do kultury, działalność miejskich instytucji kultury, otoczenie formalno-prawne działalności kulturalnej i finansowanie, a także wkład organizacji społecznych. Interesowały ich takie dane, jak liczba muzeów, galerii, teatrów, kin i wystaw, frekwencja w tych instytucjach, organizowane imprezy masowe, gminne wydatki na opiekę nad zabytkami, strategie rozwoju kultury, bieżące wydatki na kulturę, inwestycje w infrastrukturę, jej dostępność (np. liczba obiektów przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, udogodnienia dla osób niewidzących bądź niedowidzących w bibliotekach), biorąc także pod uwagę liczbę mieszkańców.

Jak wypadł Płock? Niestety nie załapaliśmy się do pierwszej dziesiątki, tylko do pierwszej dwudziestki. Płock zajął 16 miejsce (73,7 pkt., przy czym bardzo nisko oceniono „strategiczne myślenie o kulturze”). Na czele rankingu umieszczono Sopot, dalej mamy Koszalin, Poznań, Warszawę, Katowice, Kraków, Toruń, Jelenią Górę, Wrocław, Lublin, Łódź, Gorzów Wielkopolski, Opole, Zamość i Olsztyn. z kolei po Płocku wymieniono Gdańsk, Legnicę, Tarnowskie Góry i Słupsk. Najgorzej wypadły Starochowice i Zgierz. Przy opracowywaniu wyników współpracowało 32 ekspertów, badaczy, animatorów kultury, pracowników instytucji kultury różnego szczebla, praktyków, specjalistów od polityki kulturalnej oraz od analiz ilościowych. 

Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją, która ma za zadanie inspirować i wspomagać działania w sferze kultury, zarządza także programami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE