reklama
reklama

Radny na sesji: „Tną piękne, młode drzewa. Handel drewnem to żyła złota!”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Radny na sesji: „Tną piękne, młode drzewa. Handel drewnem to żyła złota!” - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPierwsza po wakacyjnej przerwie, środowa sesja powiatowa obfitowała w wiele ważnych, a czasami kontrowersyjnych tematów.
reklama

Obrady otworzył przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, który powitał licznych uczestników - samorządowców i gości

Bardzo ciekawy temat poruszył radny Paweł Jakubowski, który zwrócił uwagę na trwające od kilku lat masowe wycinki lasów w Polsce. Ten proceder ma też miejsce w gminie Radzanowo, co – jak podkreślił - dzieje się wbrew woli i interesom mieszkańców. 

Tymczasem lesistość w gminie Radzanowo to zaledwie dramatyczne 2,4 proc., w powiecie płockim wskaźnik ten wynosi ponad 17 proc., co stanowi jeden z gorszych wyników w kraju, W Polsce średni wskaźnik lesistości wynosi ok. 30 proc.

– Handel drewnem to też żyła złota! Niestety, nadleśnictwo tnie piękne, zdrowe drzewa, nie licząc się z wolą mieszkańców! – grzmiał radny  Jakubowski. 

reklama

Decyzją Rady, na kolejną sesję zostaną zaproszeni przedstawiciele nadleśnictw, by szczegółowo omówić ten problem.

Duża część posiedzenia dotyczyła kwestii wody – sprawozdania z działań podejmowanych na terenie Nadzorów Wodnych oraz bezpieczeństwa powodziowego w naszym powiecie.

Z kolei radny Bogdan Matczak pytał o powody, jakimi kierowało się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, likwidując XIX-wieczny jaz piętrzący na rzece Płonce w Bylinie. Tłumaczył, że poprzez zniszczenie budowli „zadano gwałt przyrodzie”, ponieważ piętrzenie wpływało na istnienie siedlisk gatunków chronionych. 

reklama

Z kolei dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Kominek poruszył temat zagrożenia powodziowego. Podał zatrważające liczby: rocznie w Wiśle na naszym odcinku przybywa 2,5 mln metrów sześciennych urobku, a wydobywa się zaledwie ok. 200 tys. metrów sześciennych!

Urszula Cendlewska – kierownik Nadzoru Wodnego w Płocku, podkreśliła, że trwa procedura uzyskiwania wszelkich zgód na bagrowanie Wisły. Ma to związek z faktem, że są tu tereny Natura 2000 i liczne rezerwaty przyrody. Kierownik zaznaczyła, iż Nadzorowi zależy na decyzji, która nie będzie obowiązywała tylko przez rok, ale dłużej. Tak, aby po uzyskaniu środków, można było Wisłę pogłębiać systematycznie każdego roku.

reklama

Natomiast do pracy w sezonie zimowym przygotowanych jest 8 lodołamaczy. 

Radni zdecydowaną większością głosów przyjęli uchwałę, dotyczącą nadania imienia śp. Starosty Mariusza Bieńka obiektom sportowym wchodzącym w skład Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama